۰

برگزاری نخستین نشست کشوری مدیران فرهنگی دادگستری های سراسر کشور

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۹
برگزاری نخستین نشست کشوری مدیران فرهنگی دادگستری های سراسر کشور
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه‌قضاییه در نخستین نشست کشوری مدیران فرهنگی دادگستری با بیان اینکه پرداختن به مقوله فرهنگی در قوه قضاییه یک نیاز جدی است و نه یک تشریفات سازمانی، اظهار کرد: از ابتدای انقلاب پرداختن به مسائل فرهنگی در قوه قضاییه جزیی از دستور مدیران بوده است زیرا نیروی انسانی این نهاد مدام در معرض بسترهای فسادزا و آسیب زا است و این مسئله‌ می‌تواند کارکنان را تحت تاثیر قرار دهد.
وی افزود: با توجه به اینکه کارکنان قوه قضاییه کار سخت و با سرعت و دقت بالا انجام می‌دهند، همین مسئله باعث می‌شود که فرصت شرکت در جلسات مذهبی و فرهنگی نداشته باشند و این وظیفه ماست که به این مسئله رسیدگی و کارمندان قوه قضاییه را با امور فرهنگی همراه کنیم.
معاون رئیس قضاییه گفت: در حال حاضر ۷۶۷ برنامه فرهنگی در دستور کار استان‌ها قرار دارد.
وی با اظهار امیدورای نسبت به مدیران منتسب ادامه داد: مهمترین ابزار تبلیغ دین، مُبلغ آن است. در امور فرهنگی نیز مهمترین ابزار، همت و همراهی مدیران استانی است در همین راستا پس از تحقیقات مفصل، کارآمدترین و فعال‌ترین مدیران فرهنگی را برای استان‌ها انتخاب کردیم.
الفت بیان داشت: جهاد فرهنگی یک جهاد مطهر است و اگر از نیرویی رفتار و عمل قبحی سر بزند، وظیفه اصلاح و هدایت آن را تیم فرهنگی دستگاه قضا برعهده دارد.
معاون رئیس قوه قضاییه با اشاره به لزوم توجه به فرزندان کارکنان قوه قضاییه بیان داشت: همچنین باید مساعدت کنیم تا فرزندان همکاران در امور فرهنگی، هنری و تحصیلی عملکرد مثبتی داشته باشند.
وی در خصوص بودجه امور فرهنگی قوه‌ قضاییه اظهار داشت: بودجه امور فرهنگی محدود است اما مدیری هنرمند است که روحیه مطالبه‌گری داشته باشد. لذا با توجه به توانمندی مدیران فرهنگی انتظار داریم مدیران مربوطه با نهادهای فرهنگی و استانداری استان‌ها همکاری داشته باشند و در راستای ایجاد تعاملات فرهنگی با نهادها و ارگان‌های استانی تلاش کنند.
الفت افزود: رئیس محترم قوه قضاییه در خصوص امور فرهنگی به نتیجه‌ عملکرد این امور توجه دارد‌ و از موضوعاتی که نتیجه مثبتی داشته باشد، حمایت می‌کند.
 
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به سند تعیین شده برای عملکرد پیشروی امور فرهنگی قوه قضاییه بیان کرد: در این سند به نکات مورد توجه و در اولویت فرهنگی اشاره شده است. برای مثال در یک بند خطاب به مدیران فرهنگی آمده است از مصلحت اندیشی بپرهیزند و پیرو رفتارها و تصمیمات انقلابی باشند.
در ادامه این نشست، رئیس امور فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه امسال برای نخستین بار افتخار میزبانی مدیران فرهنگی دادگستری های سراسر کشور نصیب این امور شده است، عنوان کرد: این نشست در قالب همایشی دو روزه در تهران و با هدف توانمندسازی مدیران فرهنگی دستگاه قضا برگزار می شود.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن ابراهیمی افزود: سلسله نشست های مدیران فرهنگی به شکل فصلی در نقاط مختلف کشور برگزار می شود و نقطه عزیمت و انسجام بخشی برای گفتمان سازی در حوزه فرهنگی دستگاه قضایی است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیمی بیان داشت: از دیگر اهداف این نشست، برگزاری کارگاه های مهارتی در حوزه برنامه ریزی و اصلاح و بهبود فرایندهای اقدامات فرهنگی است.
وی افزود: اقدامات فرهنگی که در دستگاه قضا صورت می گیرد اگر با برنامه ریزی دقیق و هدفمند باشد منجر به اثربخشی و حل مسئله می شود.
وی ادامه داد: تمرین این نگاه و ارائه این دانش در یک قالب عملیاتی و کاربردی از اهداف برگزاری این نشست به عنوان نخستین نشست کشوری مدیران فرهنگی دادگستری های سراسر کشور در نظر گرفته شد.
رئیس امور فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به همایش های فصلی گفت: پیگیری، کنترل و رصد برنامه ها از سوی همکاران ستادی این امور تا نشست بعدی صورت می پذیرد تا در پایان هر فصل هم افزایی و بازنگری نسبت به برنامه ها صورت گیرد.
وی ادامه داد: به تمامی استان ها، شاخص هایی برآمده از سند تحول قضایی برای انتخاب مدیران فرهنگی در دوره جدید اعلام شده بود که از اهم آن می توان به تحول گرایی، نگاه عمیق به حوزه فرهنگ سازمانی، اخلاق حرفه ای، پرهیز از اقدامات شکلی، صوری و تشریفاتی در حوزه فرهنگی، نگاه مسئله محور و توجه ویژه به آسیب های فرهنگی هر منطقه و اقلیم اشاره کرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیمی گفت: در کلیه استان ها امور فرهنگی در قالب یک مدیریت یا اداره مستقل به فعالیت می پردازد و با تعامل و ارتباط با سایر مسائل مربوط با توسعه منابع انسانی به فعالیت خود ادامه می دهند.
رئیس امور فرهنگی قوه قضاییه اعلام کرد: تمامی کارکنان دستگاه قضا می توانند برای دریافت خدمات فرهنگی به مدیریت های فرهنگی دادگستری ها و رابط فرهنگی این امور در شهرستان ها مراجعه نمایند.
وی افزود: با توجه به اوضاع خاص کارکنان دستگاه قضا، تمام مقصد و مقصود همکاران در امور فرهنگی به لحاظ مالی و رفاهی ایجاد یک حس خوب در روحیه تک تک کارکنان است که امید است با اجرای برنامه های آتی به ارمغان بیاید.
رئیس امور فرهنگی قوه قضاییه در پایان سخنان خود به یکی از خبرهای خوش برنامه های این امور اشاره و عنوان کرد: امسال برنامه های متنوعی در راه است و یکی از این برنامه ها مختص فرزندان دانش آموز کارکنان دستگاه قضایی است که تحت پوشش خدمات تحصیلی و آموزشی با کیفیت قرار می گیرند.
 
 

 
222
 
کد مطلب : ۵۹۷۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما