۰

چرا میلاد حضرت زهرا(س) روز زن است؟

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۴
چرا میلاد حضرت زهرا(س) روز زن است؟
یکی از القاب حضرت فاطمه ‌زهرا(س) "مبارکه" است یعنی "پر خیر و برکت" اگر بخواهیم از این زاویه نگاه کنیم واقعا با برکت هستند، زیرا ایشان خود ۱۸ ساله‌ا عمر کردند و فرزندان و نوه­های ایشان از امام حسن(مجتبی)(ع) تا امام حسن(عسکری)(ع) حدود ۲۶۰ سال امامت کردند، یعنی حجت خداوند روی زمین بودند و چه خیر و برکتی بالاتر از این.
با تمام فضایل و بزرگی­ای که از ایشان به یاد داریم این بانو حتی بقعه‌ای ندارد، بعد از گذشت هزارسال و حتی بیشتر، در حال حاضر یکی از نوه­های ایشان حی و زنده در بین ما زندگی می‌کنند.
از دیگر از برکات دختر پیامبر اسلام این است که نسل سادات مفتخر به این هستند که خود را فرزند و از نسل این بانوی بزرگ اسلام می­دانند.
در برکت حضرت مبارکه همین بس که فخرالانبیا هم دستان ایشان را می‌بوسد و در وصف او می‌گوید: من بوی بهشت را از فاطمه استشمام می‌کنم.
روزی حضرت رسول(ص) فرمود: بهترین چیز‌ها در دین من جمع شده است. در این مورد عنوان می­کنند: بهترین پیغمبر، خیرالانبیا در دین اسلام است و آن کسی نیست جز پدر تو‌ای فاطمه (و هو ابوک) و ای فاطمه تو کسی هستی که پدرش خیر‌الانبیاست و بعد فرمود: خیرالاوصیا هم در دین ما وجود دارد که او حضرت علی مرتضی(ع) همسر تو است (و هو بعلک) و بهترین جوانان در دین اسلام هستند (الحسن و الحسین سید شباب اهل الجنه) و آن‌ها چه کسانی هستند آن‌ها همان فرزندان تو حسن و حسین هستند.
 
چرا روز ولادت ایشان روز زن یا مادر نامیده می‌شود؟
از باب مادر بهترین مادر و از باب زن و همسر نمونه بارز، بهترین همسر است چرا که وقتی ایشان از حضرت علی(ع) می‌پرسند آیا از من راضی هستی یا نه، علی (ع) گفت: ۹ سال با هم زندگی کردیم و نشد یکبار از من خواسته‌ای داشته باشی و حضرت زهرا(س) می‌فرمایند: از پدرم شنیده‌ام که نکند از همسرت خواسته‌ای داشته باشی که او نتواند آن را برآورده کند که نه در دنیا عاقبت بخیر می‌شوی نه در آخرت. سپس به امیرالمؤمنین(ع) می‌گویند: اگر از من رضایت دارید دست­هایت را رو به آسمان بالا ببر و بگو من فاطمه را حلال می‌کنم.
علی (ع) می‌فرمایند: لطف تو یک لحظه از من دریغ نشد و تو حتی یک لحظه از من خواسته‌ای نداشتی.
 ارزش‌های حضرت فاطمه زهرا(س) بسیار بیشتر است از صحبت­هایی که ما می‌کنیم و شاید نامگذاری روز زن در روز میلاد آن حضرت کار بسیار شایسته‌ای باشد و شخصیت او می‌تواند الگوی مناسبی برای زنان عالم باشد.

222
کد مطلب : ۵۸۴۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات