۰
معاون اول قوه قضاییه:

باید در جهت رشد اخلاقی، انسانی و رفع و دفع رذایل تلاش کنیم

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۳
باید در جهت رشد اخلاقی، انسانی و رفع و دفع رذایل تلاش کنیم
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امور فرهنگی قوه قضاییه به نقل از مرکز رسانه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه در حال حاضر در گام دوم انقلاب هستیم گفت: از روزی که انقلاب شد تا امروز که بیش از ۴۰ سال می‌گذرد، تفاوت‌هایی بین مقاطع مختلف وجود دارد. آن زمان که انقلاب پیروز شد و پس از آن تثبیت شد و نظامات اسلامی شکل گرفت تا امروز و از امروز به بعد که می‌خواهیم به مقصد اعلا برسیم، تفاوت‌هایی از نظر مقاطع زمانی بین این دوران وجود داشته و دارد.
معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: ۴۰ سال قبل روابط بین الملل و مسائل جهانی نسبت به امروز تفاوت فاحشی داشت. امروز مسائل منطقه‌ای تفاوت قابل ملاحظه‌ای با قبل دارد. ایران امروز با ایران ۴۰ سال قبل متفاوت است و مردم و جوانان نیز متفاوت هستند؛ اما اموری ثابت است و هر مقدار که جلو برویم، سنت‌های ثابتی هستند که تغییر نمی‌کنند؛ البته در مواردی هم برخی موضوعات تغییر می‌کنند و از وظایف مهم ما این است که در گام دوم انقلاب ببینیم چه چیز‌هایی ثابت مانده و باید بماند و چه چیز‌هایی را باید با توجه به شرایط تغییر دهیم و ساز و کار مناسب با این شرایط را پیش بینی کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: مسلماً در طول این مدت برای تحقق و گسترش عدالت گام‌های بلندی برداشته شده است و در مقایسه با دوره قبل از جمهوری اسلامی و یا در مقایسه با دنیا و یا در مقایسه با آنچه در توانمان بوده، اگر نگاه منصفانه‌ای داشته باشیم، گام‌های بزرگی برای توزیع منابع، فرصت ها، احیای حق و استیفای حق مظلوم از ظالم و کوتاه کردن دست چپاولگران به حق مردم و بیت المال و امنیت برداشته شده است؛ اما هنوز برای تحقق و گسترش عدالت به معنای کامل و در همه ابعاد راه زیادی مانده است و تلاشی وافر باید وجود داشته باشد.
وی در ادامه گفت: هر مقدار به قله نزدیک می‌شویم، رسیدن به قله، تلاش، توجه و مراقبت بیشتری می‌خواهد و نسبت به آنچه که تا امروز رسیده ایم، دشمنی‌ها زیادتر و شرایط سخت‌تر خواهد شد.
معاون اول قوه قضاییه افزود: امروز اگر می‌گوییم عدالت به معنای کافی تحقق و توسعه پیدا نکرده و در برخی از بخش‌ها چه بسا عقب ماندگی نیز داریم، به این معنا نیست که کاری نشده است؛ اما انتظارات بالاتر رفته و در گام دوم انقلاب در جهت آنچه که اسلام از ما خواسته، قوانین اسلامی تکلیف کرده و از سوی نظام جمهوری اسلامی اجرای این قوانین بر دوش قوه قضاییه گذاشته شده، باید تلاش بیشتری بکنیم.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مسائلی که از ابتدا بوده، امروز نیز هست و در آینده نیز وجود دارد، تربیت و تعالی انسان است که از اهداف جمهوری اسلامی بوده که انسان‌ها را به سوی کمال و سعادت رشد دهد. ما نسبت به همه مردم تکالیف داریم تا در جهت تعالی، رشد اخلاقی و رساندن آن‌ها به کمال تلاش کنیم و موظفیم انسان را به سعادت ابدی، بهشت جاودان و رضوان اللهی هدایت و در این مسیر تلاش کنیم.
وی ادامه داد: انسان مسلمان مکلف و موظف است که هم خود در رسیدن به سعادت تلاش کند و هم در این راه به دیگران یاری رساند. اگر در راه رشد خودمان تلاش نکنیم به خود ظلم کرده ایم و اگر از ظرفیتی که به ما داده اند، برای رساندن دیگران به تعالی استفاده نکنیم، کوتاهی کرده ایم.
معاون اول قوه قضاییه گفت: ما بعنوان دست‌اندرکاران دستگاه قضایی وظیفه داریم در جهت رشد اخلاقی، انسانی و رفع و دفع رذایل تلاش کنیم و تلاش کنیم جرمی واقع نشود؛ چرا که پیشگیری از وقوع جرم از وظایف قوه قضاییه در قانون اساسی است.
وی گفت: در گام دوم باید تلاش کنیم آن‌هایی که مرتکب جرم می‌شوند و جرم آن‌ها از روی غفلت نیست، مجازات بازدارنده‌ای برای آن‌ها وجود داشته باشد.
معاون اول قوه قضاییه اذعان کرد: یک سال گفته می‌شود فلان مبلغ اختلاس شده است و سال بعد بیشتر و در سال بعد از آن نیز بیشتر می‌شود؛ اما باید ببینیم مشکل کجاست؟ یا بستر‌های فسادزا را از بین نبرده ایم یا هشدار‌ها و تذکرات لازم را نداده ایم و یا نظارت نکرده ایم و یا اینکه فردی با همه این‌ها مرتکب فساد مالی شده. اگر همه این مسیر را طی کردیم و فرد مرتکب شده، باید مجازات اشد را اجرا کرد تا بازدارنده و عبرت آموز باشد؛ اما اگر آن کار‌ها را نکردیم و کوتاهی کرده‌ایم، نتیجه همین می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: کم نداریم افرادی را که یک بار دزدی کرده‌اند و بار دوم و سوم نیز این کار را انجام داده‌اند؛ چرا که بخشی از مقدمات بدرستی طی نشده و مجازات بازدارنده درست اجرا نشده.
وی با بیان اینکه سرمایه اصلی نظام، انسان است گفت: اگر مردم ما به رشد اخلاقی، فرهنگی و انسانی نرسند، به جایی نرسیده ایم و حتی اگر دنیا را بگیریم به هدف نرسیده ایم؛ اما اگر حتی در یک جغرافیای محدود به انسانیت برسیم، برده ایم.
وی با تاکید بر اینکه سرمایه اصلی هر دستگاه نیروی انسانی است، گفت: بدون سرمایه انسانی آگاه، عادل، منصف، تلاشگر و بصیر نمی‌توان عدالت را برقرار و از مفاسد جلوگیری کرد. اگر بخواهیم قوه قضاییه کارآمد، مورد اعتماد و تکیه گاه مردم باشد، باید به نیروی انسانی آن نیز به همان اندازه توجه شود.
 
 222
 
کد مطلب : ۵۶۰۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما