۰

روحیه انقلابی مبتنی بر مبانی معرفتی اسلام، منشا تحول است

تاریخ انتشار
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۰
روحیه انقلابی مبتنی بر مبانی معرفتی اسلام، منشا تحول است
نارضایتی عمیق از شرایط موجود، گسترش و پذیرش اندیشه جدید جایگزین (ایدئولوژی انقلابی)، گسترش روحیه انقلابی در افراد جامعه و وجود رهبر و نقش آفرین از عوامل اصلی وقوع انقلاب در هر جامعه ای است که شکل گیری انقلاب اسلامی ایران نیز از این چهار عامل متاثر بود. نارضایتی از وضع موجود، آموزه های اسلامی به عنوان ایدئولوژی و اندیشه سیاسی جایگزین و رهبری بی نظیر و هوشمندانه امام خمینی و پیوند ویژه دینی و تاریخی روحانیت با مردم، به بهترین وضع ممکن، نقش بیداری انقلابی و گسترش آرمان انقلاب اسلامی را ایفا کرد.
به نظر میشل فوکو، جامعه شناسی که مطالعه و تحلیل هایی در شکل گیری انقلاب اسلامی داشته است،  روح انقلاب اسلامی، در این حقیقت یافت می شود که ایرانی ها از خلال انقلاب خود، در جست وجوی ایجاد تحول و تغییر در خویش بودند. هدف اصلی آنان، ایجاد یک تحول بنیادین در وجود فردی و اجتماعی، حیات اجتماعی و سیاسی و در نحوه تفکر و شیوه نگرش بود. آنان، راه اصلاح را در اسلام یافتند و اسلام برای آنان، هم دوای درد فردی و هم درمان بیماری ها و نواقص جمعی بود.
مقام معظم رهبری در این باره فرمودند: «... خشم عمومی مردم، خشم کور نبود، مردم می‌فهمیدند که چه می‌خواهند و چه کار می‌خواهند بکنند و این بر اثر تعلیمات اسلامی بود.»
مردم ایران که با عقلانیت، معنویت و عدالت امام خمینی(ره) وارد فاز جدیدی از زندگی دینی شده بودند، با قوت بیشتری در تداوم انقلاب اسلامی گام برداشتند. دوران دفاع مقدس، ایثارگری ها و تحمل سختی تحریم ها به خاطر انگیزه هایی بود که در سایه ارزش های اسلامی به آن رسیده بودند. روحیه همدلی در دوران کرونا در کنار خط مقدم سلامت به شکلی دیگر ادامه پیدا کرد. سردار حاجی زاده حضور مردم در مهار کرونا را یادآور صحنه های دوران مقدس ذکر کرد.
 این بیداری بزرگ در کنار بصیرت رهبران انقلاب، فرصت های مناسبی برای پایداری و قوام انقلاب پدید آورد. آنچنان که رهبر معظم انقلاب در سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) به ویژگی «تحول‌خواهی، تحول‌انگیزی و تحول‌آفرینی» امام خمینی اشاره کرده و تأکید کردند برای زنده ماندن انقلاب باید با درس‌آموزی از این ویژگی نرم‌افزاری و عملیاتی امام، رویکرد تحولی و گرایش پرشتاب به «بهتر شدن و حرکت جهشی» را، در همه زمینه‌ها با جدیت دنبال کنیم.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، تحول صحیح را نیازمند پشتوانه فکری و مبتنی بر مبانی معرفتی اسلام دانستند و فرمودند اگر چنین پشتوانه فکری وجود نداشته نباشد، تحول غلط خواهد بود و ثبات قدم وجود نخواهد داشت. امام خامنه ای در سخنان روز چهارشنبه خود به تاثیر حضرت امام در تحرک ملت ایران در مبارزه با استکبار و قدرت های خارجی و تقویت اعتماد به نفس  و عزت ملی اشاره کردند که همین روحیه آنان را به مردمی مسئولیت پذیر و شهادت طلب در دفاع از آب و خاک ایران مبدل کرد. آنها با همین روحیه انقلابی در هشت سال دفاع مقدس از میهن دفاع کردند. نقش امام راحل (ره) و فداكاری ملت به ویژه ارتش، سپاه و بسیج دلاور در كسب پیروزی های مقتدرانه و شجاعانه حاصل شده در جنگ حایز اهمیت بود تا جایی كه همگان پس از پایان جنگ در تعجب بودند كه چگونه یك ملت با وجود همه تحریم ها و نداشتن سلاح های مدرن جنگی آن روز توانست ضمن ایستادگی در برابر ابر قدرت های زمان خود، سرانجام پیروز از میدان خارج شود.
اكنون با گذشت بیش از 30 سال از پایان جنگ، دشمن با به راه انداختن جنگی دیگر از طریق فضاهای مجازی، اقتصادی و فرهنگی سعی دارد تا به عزم و اراده ملت ایران و ظرفیت جوانان و نخبگان ما ضربه بزند. جبهه دفاعی جدید ما زنده نگه داشتن آرمان های حضرت امام و شهدایی است که نظام را برای ما حفظ کردند و مجهز شدن به بصیرتی است که استقلال و عزت ما را همچنان در دنیا به رخ بکشد.
آنچنان که شهادت حاج قاسم سلیمانی به عنوان فصل جدیدی در تاریخ انقلاب ما بر دنیا طنین انداخت و زنده بودن انگیزه های انقلابی مردم را به نمایش گذاشت. اینکه در یک تشییع جنازه میلیونها نفر از سلایق و علایق مختلف فکری و فرهنگی شرکت کرده و علیه سیاست‌های آمریکا متحد شوند نحوه‌ای اعلام برائت از کینه جویی و استعمار است. مسئله‌ای که اساس انقلاب اسلامی بود و امروز این اتحاد سراسری علیه آمریکا و ذات آمریکایی نشان می‌دهد که انقلاب اسلامی گام بزرگ و تازه ای علیه استکبار برداشته و به اهداف اساسی خود نزدیک تر شده است.
«مریم تقی خانی»
 
کد مطلب : ۵۵۸۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات