۱

بیانيه هيئت داوران قوه قضاییه در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۹
بیانيه هيئت داوران قوه قضاییه در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

قوه قضاییه با توجه به رسالت و مأموریت فرهنگی-اجتماعی خویش در حوزه‌هایی نظیر ارتقای آگاهی­های حقوقی جامعه و پیشگيری از آسیب­های اجتماعی و انواع جرم و بزه، گسترش فرهنگ قانونگرایی و پرهیز از قانونگریزی، ترویج فرهنگ صلح و سازش، بخشایش و گذشت، رضایت و عفو، ميانجيگری، ارتقای شأن و منزلت قاضی و دستگاه قضایی و...، در بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر مشارکت کرد و از زاويه فرهنگی و پیشگیری به رویکردهای موجود در فیلم‌های حاضر در جشنواره امسال نگریست.
هیئت داوران قوه قضاییه، وجود سوژه‌ها، موضوعات، دغدغه‌ها و نقدهای اجتماعی مرتبط با حوزه موضوعات روز و اولویت­های جامعه در تعداد قابل توجهی از فیلم‌های این دوره جشنواره را گام مثبتی در همراهی اهالی فرهنگ و هنر در ارتقای سطح سلامت و امنيت اجتماعی جامعه تلقی می­کند و از مشارکت مثبت فرهيختگان حوزه سينما در پرداختن به موضوعات مورد نیاز مردم و ارتقای سطح فرهنگ حقوقی جامعه استقبال می­نمايد.
لیکن، نحوه‌ی ورود به حوزه‌ی ارتقای آگاهی­های عمومی مستلزم استفاده‌ بهینه از مشورت‌های دقیق حقوقی و قضایی است تا خدای ناکرده، محصولات هنری خود تبدیل به منبع اشاعه اطلاعات نادرست و سوءتعبیر نسبت به مسائل حقوقی- قضایی نشوند.
پرداخت بیش از حد به رویدادهای تلخ نظير خودکشی، قتل و بازنمايي متعدد برخی اقدامات مجرمانه و آسیب‌زا نظير استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی منجر به قبح زدايي از اينگونه اعمال که بر خلاف هنجارها و فرهنگ ایرانی- اسلامی غالب جامعه می­شود و پسندیده نیست. نقد یک سويه، طرح شبهه و بعضاً هجمه به برخی احکام الهی و قوانین جاری در کشور نیز در تعداد انگشت شماری از فیلم­ها مشاهده شد. بخش عمده هنرمندان عزیز در پرداختن به آسیب­های اجتماعی اهتمام دارند، اما گاه در پرداختن به آنها و نگاه درمانگرانه به آنها شیوه­ای ناصواب یا ناکارآمد در پیش گرفته می­شود. از همه اهالی هنر دعوت به عمل می‌آيد تا در راستای اتقان محتوایی آثار خویش با مراجعه به قوه قضاییه از خدمات مشاوره و کارشناسی حقوقی- قضایی برخوردار شوند.
 با توجه به اولویت رویکرد فرهنگ‌سازی و پیشگیری از وقوع جرم و آسیب­های اجتماعی در قوه قضاییه و ضمن تقدیر و تشکر از تمام گروه‌های تولیدی حاضر در سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر، هئیت داوران قوه قضاییه، پنج فیلم سینمایی و یک فیلم مستند را مورد توجه قرار داده است:
1. فیلم سینمايي خورشید به دلیل تلاش مجدانه برای طرح یکی از مهمترين آسیب­های اجتماعی و تأکيد بر نقش مردم و حاکمیت در رفع اینگونه معضلات اجتماعی با تأکيد بر رویکرد پیشگیری از وقوع جرم؛
2. فیلم سینمايي شنای پروانه به جهت به چالش کشیدن سبک زندگی جاهلی، لمپنیسم و نامشروع، پیامد و عاقبت قانون­گریزان و نمایش تبعات خشم و رذایل اخلاقی؛ اگرچه در برخی بخش­ها، بازنمایی بیش از حد خشونت و طی مراحل غیرقانونی برای کشف حقیقت و انتقام می‌تواند آسیب­زا باشد؛
3. فیلم سینمايي پدران به جهت پرداخت به ضرورت نظارت خانواده­ها بر رفتار جوانان و نوجوانان و طرح موضوع صلح، بخشایش و رضایت (صبر)؛
4و5. فیلم­های سینمايي خروج و روز بلوا به دلیل پرداخت به موضوع احیای حقوق عامه و اصل تحقق عدالت و مبارزه با فساد؛ اگرچه به نحوه بازنمايي فساد، تلاش ضابطین قضايي، فرآيند بازپرسی و دادرسی و همچنین راهنمايي روش صحیح دستيابی و احقاق حق انتقاد وارد است؛
6. فيلم مستند خط باریک قرمز به دلیل توجه به موضوع آسیب­های اجتماعی تهدید کننده نوجوانان و راهکاراصلاح عالمانه مجرمان و بازپروری آنان به منظور بازگشت موثر به جامعه.
بر اساس جمع بندی صورت گرفته، هیئت داوران قوه قضاییه از دو فیلم تقدیر به عمل می آورد:
يک) فيلم سينمايي «خورشید» به کارگردانی آقای مجید مجیدی و نویسندگی آقایان نیما جاویدی و مجید مجیدی و تهيه کنندگی آقایان امیربنان و مجید مجیدی به جهت طرح دغدغه­ مندانه آسیب­ های اجتماعی ناشی از عدم توجه به موضوع کودکان کار و پیشگیری از وقوع جرم و همچنین ضرورت مشارکت و همگرايي مردم و مسئولین در حل معضلات اجتماعی؛
دو) فیلم مستند خط باریک قرمز به کارگردانی آقای فرزاد خوش­دست، به دلیل توجه به موضوع آسیب­ های اجتماعی تهدیدکننده نوجوانان و راهکار اصلاح عالمانه مجرمان و بازپروری آنان به منظور بازگشت موثر به جامعه.
امیدواریم دست­ اندرکاران و هنرمندان عرصه هنر هفتم با هر گرایش و در هرگونه (ژانر) سینمایی، برای انجام مسئولیت اجتماعی خود به این مقولات بپردازند و در ارتقای فرهنگ قانونمداری، انضباط اجتماعی، صلح، سازش، صبر و گذشت بیش از گذشته سهیم گردند.
 
هیئت داوران قوه قضاییه
در سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر

 
 
کد مطلب : ۵۴۱۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات