۰
معاون فرهنگی قوه قضاییه:

هر مسجد باید پایگاهی برای گسترش عدل و داد باشد

تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۳
هر مسجد باید پایگاهی برای گسترش عدل و داد باشد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی در این مراسم با تسلیت ایام فاطمیه و دیگر اتفاقات ناگوار در ایران اسلامی و همچنین تسلیت شهادت سردار سلیمانی گفت: اینکه گفته می شود سردار سلیمانی داعش را به عقب راند به نوعی کوچک کردن کارهای بزرگ سردار سلیمانی است. سردار سلیمانی اسرائیل را زمینگیر کرد به نحوی که از لبنانی ها و باریکه غزه می ترسند اسرائیلی که زمانی داعیه دار اجرای طرح از نیل تا فرات بودند.
معاون فرهنگی قوه قضاییه افزود: ایشان توانست تمامی توطئه های آمریکا را در منطقه خنثی کند و آنها را از دستیابی به اهداف خود ناکام کند و امروز به برکت خون این شهید بزرگوار آمریکا باید از منطقه بیرون رود و این جز به برکت خون سردار بزرگ جهان اسلام شهید سلیمانی حاصل نمی شد.
وی اظهار داشت: سیلی که به آمریکا زده شد هیچ ملتی در دنیا انجام نداده است و این میسر و مقدور نمی شود مگر به برکت خون مجاهدانه شهید سلیمانی ها. البته در این مجاهداتها ممکن است صدماتی نیز وارد شود و حتی خطاهایی صورت گیرد مانند اتفاقی که برای هواپیمای اکراینی افتاد که حادثه ای تلخ و غم انگیز بود.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی در ادامه با اشاره به طرح "هر مسجد، یک حقوقدان" و یادآوری این نکته که چرا باید حقوقدانان به مساجد بروند، خاطرنشان کرد: مردم ما همچون مردم سایر جوامع نیازمند تربیت حقوقی هستند. آشنایی مردم با حقوق و تکالیف خود و دیگران یک نیاز ضروری است که متاسفانه عدم آشنایی با این حقوق و تکالیف سبب ایجاد مشکلاتی در جامعه شده است.
وی افزود: در این ناآگاهی حقوقی جامعه همه ما به نوعی مقصریم که البته جای جبران دارد و با برنامه کوتاه مدت برآنیم تا در مساجد سراسر کشور این آگاهی بخشی حقوقی را انجام دهیم و در بلند مدت با گنجاندن ضروریات حقوقی در کتابهای درسی و با همکاری آموزش و پرورش این خلا را جبران و پر کنیم.
معاون فرهنگی قوه قضاییه آگاهی بخشی حقوقی به مردم را گام اول این طرح بیان کرد و گفت: در ادامه مسیر و در گام دوم معتقدیم باید دعاوی با کمک حقوقدانان و دیگر افراد در مسجد منتهی به مصالحه شود. این کار علاوه بر اینکه یک امر خداپسندانه است، از اتلاف وقت و هزینه مردم نیز جلوگیری می کند.
وی دادن مشاوره های درست به مردم را از دیگر اهداف مهم این طرح برشمرد و یادآور شد به طور متوسط در سراسر کشور حدود 80 در صد از دادخواست های حقوقی درست مطرح نمی شود و یا نیازی به طرح ندارد و این مهم ناشی از جهل به قوانین حقوقی است و علاوه بر اتلاف وقت و هزینه مردم، نارضایتی هایی هم به دنبال دارد. بنابراین یکی از کارهای مهمی که می توان برای  مردم انجام داد، ارائه مشاوره های حقوقی درست به مردم است به گونه ای که با طرح درست یک دادخواست به مقصود خود در کمترین زمان ممکن برسند.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی خدمت در طرح بزرگ "هر مسجد یک حقوقدان" را یک مجاهدت دانست و بیان کرد: هر حقوقدانی نسبت به اجتماع خود مسئولیتی دارد که با این کار می تواند مسئولیت حقوقی خود را ایفا کند. این مهم روحیه جهادی نیاز دارد تا  با دستگیری از هم نوع خود بتوانیم مسئولیت اجتماعی خود را در این بخش به سرانجام برسانیم.
وی افزود: این کار ارزشمند منبع روایی دارد جایی که رسول اکرم (ص) می فرمایند هر کس در مسیر منفعت هم نوع و برادر مومن خود گام بردارد ثواب مجاهدت در راه خدا به او داده می شود.
معاون فرهنگی قوه قضاییه در پایان تاکید کرد: عدل گستری و داد گستری فقط در دادگاهها انجام نمی شود. هر مسجد باید پایگاه گسترش عدل و داد باشد. گسترش عدل گاهی با شمشیر تیز و گاهی با زبان نرم محقق می شود. بنابراین زبان نرم، آگاهی بخشی، ایجاد مصالحه و مشورت درست در مساجد می تواند آنها را به پایگاه های گسترش عدل و داد تبدیل کند.
لازم به ذکر است این مراسم با حضور توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان و جمعی از مسئولین و مدیران استان و به همت معاونت فرهنگی دادگستری کرمانشاه برگزار شد.
 
 
 
222
 
کد مطلب : ۵۳۴۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما