۰

برگزاری نشست هر مسجد یک حقوقدان در دادگستری استان لرستان

تاریخ انتشار
يکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸
برگزاری نشست هر مسجد یک حقوقدان در دادگستری استان لرستان
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان لرستان، ‌حجت‌‌‌اسلام والمسلمین علی سبزواری در جلسه راهبری هر مسجد یک حقوقدان به اهداف این برنامه اشاره و اظهار کرد: این دستور العمل در راستای تحقق سیاست‌های کلی قضایی و اجرای منویات مقام معظم رهبری در جهت ارتقای سواد حقوقی و قضایی مردم است.
معاون فرهنگی دادگستری استان ادامه داد: باید در هر مسجد، یک حقوقدان معرفی شود تا مردم درباره نوع دعوی، نحوه تنظیم دادخواست یا شکواییه و دیگر مراجعات به محاکم قضایی و یا سوالات حقوقی که دارند بتوانند از سواد حقوقی این افراد استفاده نمایند تا به تدریج منجر به افزایش سطح آگاهی های حقوقی جامعه شود.
وی تاکید کرد: عمده پرونده‌های تشکیل شده در کشور و به تبع آن لرستان عدم توجه مردم به قانون است، موضوعی که سبب سوء استفاده افراد فریبکار شده است.
حجت الاسلام سبزواری افزود: در این طرح در هر حوزه قضایی 30  نفر و حدود 200 وکیل شرکت خواهند کرد.
معاون فرهنگی دادگستری استان با اشاره به اینکه بر اساس ماده هشت این دستور‌العمل دوازده دستگاه در خصوص مشاوره حقوقی وظایفی برعهده دارند، تصریح کرد: رشد و ارتقاء فرهنگ قانون گرایی، کارکرد اجتماعی، فرهنگ سازی در زمینه مراجعه به دادگاه، ایجاد صلح و سازش، حل اختلافات دعوی از جمله اهداف اجرای این برنامه است.
حجت الاسلام سبزواری در ادامه به عمده دعاوی حقوقی اشاره کرد و گفت: پرونده‌های خانواده، دعاوی ملکی، مطالبه وجه معاملات‌ به دلیل عدم اطلاعات از مفاد قانونی و تنظیم معاملات در حال افزایش است.
وی افزود: عمده دعاوی کیفری در لرستان نیز به تصادفات، توهین، ایراد ضرب و جرح، سرقت و انواع تهدید است.
معاون فرهنگی دادگستری استان تاکید کرد: در برنامه هر مسجد یک حقوقدان به دنبال آگاهی حقوقی و افزایش  بینش مردم هستیم تا ورودی پرونده‌ها کاهش یابد.
به گفته وی این برنامه در مساجد، مصلی‌ها و بقاع انجام می‌شود، زیرا دستگاه قضایی یک ‌تنه نمی‌توانست این بار را به دوش بکشد.
وی خاطرنشان کرد: اگر با اجرای این برنامه بتوانیم در هر ماه از به دام افتادن یک نفر جلوگیری کنیم کار ارزشمندی انجام داده‌ایم.
 


 
222
 
کد مطلب : ۵۲۹۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما