۰

با اجرای طرح "هر مسجد یک حقوقدان" هزینه های جامعه کمتر می شود

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵
با اجرای طرح "هر مسجد یک حقوقدان" هزینه های جامعه کمتر می شود
در سند تحول قوه قضاییه که آیت الله رئیسی (زید عزه) به محضر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله امام خامنه ای (دامت ظله) تقدیم نمودند در بخش ابر چالش اول، یکی از علل و عوامل زمینه ای پرونده های کیفری طرح شکایات و دادخواست های غیر تخصصی، دعاوی واهی و صوری ناشی از ضعف دانش حقوقی عنوان شده است.
به منظور بالا بردن سطح آگاهی های حقوقی جامعه به صورت عمومی و آشنایی جامعه با اولویت ها و اصول کلی حقوقی حاکم بر روابط فردی و اجتماعی، باید از ظرفیت های جامعه اسلامی و دینی استفاده کرد.
از طرفی با توجه به اینکه اختلاف و منازعه در یک جامعه انسانی طبیعی بوده، می توان با مدیریت این اختلافات و ایجاد دسترسی آسان صاحب نظران و کارشناسان حقوقی به خصوص برای اقشار آسیب پذیر بسیاری از مشکلات حقوقی را حل کرد.
به دلیل نقش محوری مساجد که از ابتدای تولد اسلام تاکنون و کارکرد مؤثر آن در هدایت جامعه اسلامی می توان چندین هدف را دنبال کرد: 1- بالابردن سطح آگاهی های عمومی و حقوقی مردم، 2- پاسخ به سوالات حقوقی و ارائه مشاوره رایگان، 3- ارتباط نزدیک مردم با مسئولین، 4- دسترسی آسان و ارزان مردم به خدمات حقوقی.
در همین راستا طرح "هر مسجد یک حقوقدان" می تواند سرآغاز یک تحول باشد که آن را در ادارات، مدارس، دانشگاه ها، پادگان ها و بازارها اجرایی کرد. این طرح از سال 1394 توسط سازمان بسیج حقوقدانان راه اندازی شد و در حال حاضر دارای انبوهی از تجربیات است که باید نقاط ضعف و قوت آن را شناخت و مورد ارزیابی قرار داد.
بی شک این طرح، تنها راه حل نیست لذا باید با دقت و دلسوزی همه امکانات را برای تحول آفرینی و کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری ها بسیج کرد.


نویسنده: محمدرضا اکبری زاده
مستشار محاکم تجدیدنظر استان کرمان
و مدیر کانون بسیج حقوقدانان شهید بهشتی دادگستری کرمان
777
 
 
کد مطلب : ۵۲۶۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما