۰
رئیس کل دادگستری استان البرز خبر داد:

اجرای طرح «هر مسجد یک حقوقدان» در چهل مسجد محوری استان

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰
اجرای طرح «هر مسجد یک حقوقدان» در چهل مسجد محوری استان
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین آغازین طرح «هر مسجد یک حقوقدان» گفت: تحول قضایی اکنون به خواست عمومی از دستگاه قضایی تبدیل شده است و به این دلیل باور مسئولان قضایی نیز اجرای برنامه‌های تحولی به نحو احسن می‌باشد.
حسین فاضلی هریکندی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قضایی کشور در هفته قوه قضاییه اظهار داشت: تحول در قوه قضاییه یعنی اینکه بتوانیم با حفظ اصول و مبانی، روش‌های جدیدی برای ارائه خدمات ارائه کنیم تا به نحو مطلوبتری بتوانیم اجرای تکالیفی که بر عهده قوه قضاییه است را پیگیری کنیم.
وی افزود: بر همین اساس رئیس قوه قضاییه برنامه‌هایی را با عنوان سند تحول قوه قضاییه ترسیم و تقدیم مقام معظم رهبری کردند که بعد از تایید ایشان با دقت نظر و برنامه‌ریزی مناسب، برنامه‌های تحولی تبیین و تحت عنوان طرح تحول قوه قضاییه به تمامی زیرمجموعه قوه قضاییه از جمله دادگستری‌های کل استان‌ها ابلاغ شد.
رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه ابلاغ این طرح به البرز در تیرماه امسال و همزمان با آغاز خدمت وی در این استان بوده، بیان داشت: از همان ابتدا با توجه به لزوم شناخت مسائل و مشکلات پیش روی دادگستری در البرز و لزوم شناخت تفصیلی از موضوعات مختلف در یک دوره صد روزه برنامه ‌ریزی‌های لازم انجام شد.
وی ادامه داد: بر این اساس، در واحد‌های مختلف قضایی به صورت سرزده حضور پیدا کردیم و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات همکاران در رسیدگی به پرونده‌ها قرار گرفتیم. ضمن آنکه از نزدیک با مراجعانی که برای پیگیری پرونده‌های خود به واحد‌های قضایی مراجعه داشتند، ملاقات کرده و در جریان نحوه رسیدگی پرونده‌های آنان قرار گرفتیم. علاوه بر این دیدار‌های مختلفی نیز با مدیران واحد‌های اجرایی استان، اقشار مختلف و طیف‌های گوناگون از نخبگان، صاحبنظران، اصحاب رسانه، اصناف و بازاریان، اساتید دانشگاه و حوزه، دانشجویان و فعالان اقتصادی و تولید کنندگان داشتیم تا اشراف کاملی نسبت به مسائل استان داشته باشیم.
رئیس کل دادگستری استان البرز حاصل این شناخت را گزارش صد روزه‌ای اعلام کرد که خدمت ریاست قوه قضاییه ارسال شد.
وی در تشریح طرح تحول قضایی استان البرز که در استان به تناسب نیاز‌ها طراحی و تدوین شده بیان کرد: در قالب این طرح تحولی، تمامی پیشنهاداتی که دریافت شده بود پس از بررسی و کارشناسی انجام شده در قالب برنامه‌های اجرایی تقدیم رئیس قوه قضاییه شد؛ نکته حائز اهمیت در این طرح آن است که تمامی این برنامه‌ها برگرفته از برنامه‌های کلان قوه قضاییه است که در برش استانیِ برنامه‌های کلان دادگستری کل استان البرز تنظیم و تدوین شد.
فاضلی هریکندی برنامه تحول قضایی استان البرز را در هشت محور اعلام کرد که با حضور هشت کمیته در قالب شورای تحول قضایی در حال اجرا است. وی با بیان اینکه طرح هر مسجد یک حقوقدان یکی از طرح‌هایی است که در قالب طرح تحول قضای آغاز شده و با هدف افزایش رضایتمندی و گسترش اعتماد مردم به قوه قضاییه اجرایی می‌شود، اظهار داشت: طرح «هر مسجد یک حقوقدان» امروز در ۴۰ مسجد از مساجد محوری استان البرز اجرایی خواهد شد. ۱۳ مسجد در شهر کرج و بقیه نیز در شهرستان‌های استان البرز این طرح را آغاز خواهند کرد و به مرور زمان به سایر مساجد تسری خواهد یافت.
وی در تشریح این طرح اظهار داشت: ارائه خدمت قضائی و حقوقی در مساجد به اینگونه است که این خدمات برای بانوان و آقایان به صورت جداگانه در نظر گرفته شده است. بانوان قبل از اذان ظهر می‌توانند از خدمات مشاوره قضائی، حقوقی و خانواده که توسط مشاور خانمِ مورد تایید دادگستری استان البرز ارائه خواهد شد، بهره‌مند شوند و آقایان نیز بعد از نماز مغرب و عشاء از این خدمات بهره‌مند خواهند شد.
وی ضمن تاکید بر ارائه خدمات مشاوره عمومی در کلیه مساجد و مصلی‌های نماز جمعه اظهار داشت: همچنین درصدد هستیم با هماهنگی ستاد نماز جمعه در مصلی‌های نماز جمعه نیز میز خدمت برپا کنیم و با حضور حداقل یک همکار قضایی و در مواردی با حضور مدیران واحد‌های قضایی استان خدمات مشاوره‌ای به شهروندان ارائه کنیم.
رئیس شورای قضایی استان هدف مهم طرح «هر مسجد یک حقوقدان» را ارتقای سواد حقوقی و قضایی جامعه و کاهش مشکلات مردم با افزایش صلح و سازش عنوان کرد و افزود: با انجام این مشاوره‌ها، شهروندان قبل از انعقاد هر معامله و عمل حقوقی قادر خواهند بود از مشورت‌های حقوقی و قضایی لازم برخوردار شوند، تا اولا با مشکل خاصی روبرو نشوند؛ ثانیا بر فرض اینکه اگر مشکلی پیش آمد قبل از اینکه موضوع به صورت پرونده قضایی در دادگستری مطرح شود موضوع را با مشاوران حقوقی که در مساجد مستقر هستند در میان گذاشته و مشورت حقوقی بگیرند. در قدم سوم می‎توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت مساجد و پتانسیل حقوقی و قضایی مشاوران، پرونده‌هایی را که تشکیل شده و در حال رسیدگی است، تا حد امکان به سازش ختم شده و یا اینکه اگر ابهام و یا سوالی در نحوه رسیدگی بود راهنمایی و مشورت لازم ارائه تا از مراجعات غیر ضرور به مراجع قضایی خودداری شود.
در آیین افتتاحیه طرح «هر مسجد یک حقوقدان» که در مسجد صاحب الزمان (عج) کرج همزمان با چهل مسجد محوری استان البرز برگزار شد علاوه بر حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی که میهمان ویژه مراسم بود آیت الله محمد مهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز، عزیزالله شهبازی استاندار البرز، فرماندار و شهردار کرج و دیگر مسئولان استانی نیز حضور داشتند.
بر اساس این طرح که با همکاری مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در استان البرز، کانون وکلا، کانون مساجد و بسیج حقوقدانان استان با معاونت فرهنگی دادگستری استان البرز اجرایی می‌شود مساجد محوری استان البرز میزبان کارشناسان و حقوقدانان خواهند شد تا پاسخگوی مسائل و مشکلات حقوقی مردم باشند.

 

222
 
کد مطلب : ۵۲۶۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما