۰

به مناسبت گرامیداشت "هفته پژوهش"

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۵
به مناسبت گرامیداشت "هفته پژوهش"
در عصر اطلاعات و ارتباطات «دانش و اطلاعات» است که یک جامعه را قدرتمند و آن را تبدیل به یک جامعه اطلاعاتی می نماید. در بافت سازمانی نیز، مزیت رقابتی یک سازمان توجه به دانش سازمانی، خلق و ترویج درست آن است.
حال سوال اساسی این است که دانش چگونه خلق و توسعه یافته و یک جامعه و یا یک سازمان را توانمند می سازد؟ پژوهش و داشتن رویکردهای پژوهشی پاسخ این سوال است.
پژوهش به معنای داشتن روحیه پرسشگری، توانایی تشخیص مساله و تلاش برای حل مساله با استفاده از راهکارهایی است که با ابزار خلاقیت مسیر حل مشکل را شناسایی و راه رسیدن به هدف را کوتاهتر می کند.
معاونت فرهنگی قوه قضاییه در این سالها تلاش نموده است تا با تعامل با جامعه دانشگاهی، صاحب نظران و نخبگان علمی و همچنین استفاده از نیروهای جوان داخلی در فعالیت­های خود از الگوها و رویکردهایی استفاده کند که مبتنی بر پژوهش و دارای پایه­های علمی باشد. «اجرای اولین مدل تعالی فرهنگی در کشور»، «ایجاد سامانه نظام پیشنهادات فرهنگی» برای دریافت ایده­ها و نوآوری­های فرهنگی در درون و بیرون از سازمان، «چاپ چندین کتاب در حوزه­های موضوعی مختلف»، «شرکت در همایش­ها و جشنواره­های علمی»، «برگزاری نشست­های تخصصی فرهنگی»، «تعامل با حوزه و دانشگاه برای تدوین طرح­های پژوهشی» و ... از جمله اقدامات ارزشمند معاونت فرهنگی است.
اما با وجود همه این تلاش­های ارزشمند آنچه نیاز کنونی جامعه و سازمان های کشور ما است. شناخت درست مساله و تشخیص به موقع مشکل و استفاده از راهکارهایی است که اولاً مبتنی بر مولفه­های «فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و.. » بوده و از همه مهمتر قابلیت اجرا و کاربرد در جامعه ایرانی-اسلامی ما را داشته باشد.
 
 
 
 
خدیجه مرادی
دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه الزهرا
 
 
کد مطلب : ۵۲۶۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما