۰
معاون فرهنگی قوه قضاییه در جمع دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا همدان:

جوانان برای ایجاد فضای عادلانه باید به کمک دستگاه قضا بیایند

برقراری عدالت انگیزه و آرمان برپایی جمهوری اسلامی است
تاریخ انتشار
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۱
جوانان برای ایجاد فضای عادلانه باید به کمک دستگاه قضا بیایند
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی صبح امروز در بررسی عملکرد قوه قضاییه در جمع دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا اظهار کرد: در طول سالیان گذشته از قاجار تاکنون دستگاه قضایی ضعیف نگهداشته شده است. در حال حاضر نیز در زمینه بودجه، حوزه قضایی بوده که از تمامی حوزه ها بودجه کمتری دریافت می کند.
وی کمبود منابع انسانی در قوه قضاییه را یکی از مشکلات ملموس دانست و یادآور شد: اطاله دادرسی و یا تأخیر در رسیدگی قضایی و برخوردهای نامناسب از جمله مشکلات مردم با قوه قضاییه بوده که قبول این امر به عنوان یکی از ضعف های دستگاه قضا بر گردن قوه قضاییه است.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی ادامه داد: در حال حاضر قضات بیش از دو برابر استاندارد به پرونده ها رسیدگی می کنند که در برخی از شعب هر قاضی ۱۵۰ ساعت به شکایت ها رسیدگی می کند.
وی حجم بالای پرونده ها را از عوامل عدم رضایت مردم از سرعت پیگیری پرونده ها دانست و افزود: گاهی زمان کم و حجم بالای کاری می تواند از دقت آراء و میزان حوصله در پاسخگویی کم کرده و موجب نارضایتی ارباب رجوع به شعب باشد.
وی از وجود ۱۵ میلیون پرونده در شعب مختلف قوه قضاییه خبر داد و گفت: در دستگاه قضایی فرآیند رسیدگی به دادرسی ها طولانی بوده ضمن اینکه برخی پرونده ها دو تا پنج بار مورد شکایت قرار گرفته و با عناوین متفاوتی و در شعب مختلف در حال بررسی هستند.
معاون فرهنگی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اگر قوه قضاییه در دولتی قوی باشد، امکان استحکام بخشیدن به بخش های دیگر وجود دارد در غیر این صورت نمی تواند تمام ادارات را به خط کند.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی با اشاره به برخورد دستگاه قضا با مسئولان تاکید کرد: در حال حاضر برخورد با مسئولان خاطی در حال پیگیری بوده اما سطوح رسیدگی به آنها متفاوت است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادقی همچنین در نشستی با  اساتید و دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا با موضوع "نقش نخبگان حوزه و دانشگاه در توسعه عدالت اجتماعی" اظهار کرد: در حال حاضر در ابتدای راه دستیابی به عدالت هستیم و لازمه اجرایی شدن آن این است که نخبگان کشور روش خود را اسلامی کنند.
وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و قسمتی از آن مبنی بر اینکه امید ما به جوانان انقلابی با روحیه انقلابی است که مدیریت کشور را در عرصه های مختلف به دست بگیرند، بیان کرد: نقص امروز جامعه ما این است که افرادی با این طرز تفکر اندک هستند.
وی در ادامه اصول ضروری برای برقراری عدالت را برشمرد و خاطرنشان کرد: اصل برابری، بهره مندی از حداقل معیشت، توجه به سرمایه های خدادادی، ظرفیت و توانمندیها، تناسب میزان تلاش افراد و نحوه پاداش، تناسب نقش و امتیازات افراد در جامعه، جبران و کیفر متناسب و تعمیم از جمله اصول برقراری عدالت در جامعه هستند.
وی در ادامه یادآور شد: متاسفانه از تئوری های ارائه شده در دانشگاه ها، علم مفید برای جامعه اسلامی بیرون نیامده و این مسیر اشتباهی است که در آن قدم گذاشته ایم‌.
معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به پیشینه متعالی علم و نقش دانشگاه و حوزه در تمدن اسلامی و ایرانی گفت: امروز وظیفه ما این است که از این گذشته مثبت انرژی گرفته، رسالت امروز را بیابیم و به سوی آینده روشن پیش رویم.
وی با یادآوری اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب، شاخص ها را نشان داده اند گفت: ایشان در این بیانیه علاوه بر اینکه مسیر ۴۰ ساله انقلاب را تحلیل کردند، تاکید کردند که گام بعدی را محکم تر برداریم.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی‌ نوآوری، نظریه پردازی و درنوردیدن مرزهای دانش را از جمله مواردی عنوان کرد که باید مورد توجه عالمان باشد و در ادامه افزود: هدف علم، تولید آن است و تا زمانی که دانشگاهیان خود را برای تولید علم صالح نمی دانند و نگاهشان جای دیگری است، ضعف تولید علم وجود خواهد داشت.
وی در پایان انواع عدالت در عرصه های مختلفی چون فلسفه، حقوق، اقتصاد و... را یادآور شد و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به دنبال نهضت اسلامی که امام(ره) به پا کردند، دو گام مهم برداشته و گام سوم تشکیل دولت اسلامی بود که از اول انقلاب اسلامی مورد توجه بوده است.
 
 
 
222
 
کد مطلب : ۵۲۵۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما