۰

"هر مسجد یک حقوقدان" از جمله طرح های راهبردی است

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۳
"هر مسجد یک حقوقدان" از جمله طرح های راهبردی است

به خوبی نمایان است که  این طرح در راستای توسعه و گسترش مشاوره‌های حقوقی رایگان به مردم با مشارکت مراکز و دستگاه‌های ذیربط در مساجد سراسر کشور در حال عملیاتی شدن است.
از سوی دیگر و با عنایت به اینکه یکی از مهمترین خواستگاهها و مبادی ورودی بالای دعاوی حقوقی به محاکم عمومی – حقوقی در سراسر کشور عدم آگاهی مردم از قوانین و حقوق متصوره خویش است لذا به جهت همین عدم آگاهی حقوقی متعاملین در قراردادهای تنظیمی منعکس نمی شود، در نتیجه منتهی به اختلافات حقوقی و طرح دعاوی متعدد می شود، که اثر محتوم آن معضلاتی مانند اطاله دادرسی است که گریبانگیر دستگاه قضایی است.
طرح " هر مسجد یک حقوقدان" باعث می شود که عموم جامعه با قوانین آشنا شوند و بدانند چه حقوقی دارند و در هنگام تنظیم قراردادها، حقوق خود را در آن بگنجانند.  از سوی دیگر، یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های افزایش ارتباط دستگاه قضایی هر استان و شهر با مردم است که هم سبب می‌شود اطلاعات حقوقی شهروندان افزایش یافته و هم سبب حضور هرچه بیشتر مردم در مراکز دینی است و از سوی دیگر نشان می دهد حقوقدان و قاضی جدای از مردم نیست بلکه برخاسته از بطن جامعه است و سبب ارتباط تنگاتنگ مردم و دستگاه قضایی و نزدیکی آنها به همدیگر می شود.
آنچه به این فرایند زیبایی داده انجام این امر مهم در مساجد و با همکاری بسیج حقوقدانان است که به این امر مهم خیر و برکت بخشیده است.
 مسجد پایگاه مذهبی تجمع امت اسلامی است و بسیج حقوقدانان هم یک ذخیره الهی است که به فضل الهی این کار به بهترین وجه به انجام این امر کمک می نماید.


نویسنده:
پرویز توسلی زاده
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه   

 


777
کد مطلب : ۵۲۵۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما