۰

طرح "هر مسجد یک حقوقدان" ضرورتی انکارناپذیر است

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۱
طرح "هر مسجد یک حقوقدان" ضرورتی انکارناپذیر است
با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی از ضرورت ایجاد تا الزامات اجرا در حوزه حقوق مردم ایران تحولات زیادی در بخش­های مختلف اداری و اجتماعی و ساختاری مملکت انجام شد، یکی از این بخش ­ها تحولات در دستگاه قضایی بود.
 وجود پدیده های نوظهور بسترهای حقوقی را تغییر داد، توسعه کشور و نیاز به فراهم شدن امکانات برای مردم به نحوی بود که که در دور افتاده ترین بخش های مختلف کشور نیز دادگستری راه اندازی شد و جرم انگاری های جدیدی نیز همراه با توسعه جامعه در ابعاد گوناگون به وجود آمد.
 افزایش جمعیت سبب شلوغ تر شدن روز به روز محاکم دادگستری گردید و در این میان به نظر می رسد نهادهای تربیتی و آموزشی که باید آگاهی های حقوقی و قضایی مردم جامعه را از بدو ورود به دبستان تا دانشگاه ارتقا می دادند نتوانستند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند به نحوی که یکی از مهم ترین دلایل افزایش پرونده های قضایی و افزایش مراجعه مردم به محاکم قضایی و عدم اخذ نتیجه مناسب، عدم آگاهی مردم بود.
اطاله دادرسی، کم توجهی و یا عدم توجه به ضرورت های تشکیل پرونده و نحوه مراجعه و طرح شکایت یا دادخواست دستگاه قضایی را نیازمند طرحی کرد تا خارج از دستگاه قضایی به این ضرورت پاسخ دهد.
 ضرورت ایجاب می کرد که رویکردی مردم مدارانه در سیاست های قوه قضاییه عملی شود به نحوی که بسیاری از افراد فقیر جامعه و کسانی که امکانات مالی برای مراجعه به وکلا یا حتی مشاور حقوقی نداشتند بتوانند از مواهب یک طرح مردمی برخوردار شوند، تا هم فشارهای وارده به دستگاه قضایی کم و هم مردم بتوانند از مجرای تازه تری مسائل و خواسته های حقوقی خود را مطرح کنند. از این رو طرح ابتکاری هر مسجد یک حقوقدان تدوین گردید.
 اگر چه این طرح ابتدا توسط بسیج حقوقدانان به صورت محدود شروع گردید اما با حضور آیت اله رئیسی در ریاست قوه قضاییه، به عنوان یک طرح ابتکاری پیشنهاد و معاونت فرهنگی قوه قضاییه متولی پیگیری و اجرای آن گردد.
 در ضرورت اجرای این طرح هیچ شکی نیست اما الزامات اجرای آن بسیار مهم تر از ضرورت وجود آن است لذا نکات زیر را به عنوان الزامات اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان ضروری می دانم؛ 
بستر سازی برای استفاده یکسان مردم و اقشار کم بضاعت در مساجد از مشاوره های حقوقدانان؛
توجه به انتظارات وکلای دادگستری مبنی بر اینکه این طرح سبب کاهش درآمدهای آنان نشود؛
توجه به اینکه قضات، وکلا، نمایندگان حقوقی ادارات و اساتید دانشگاه حضور یابند و به نحوی برنامه ریزی شود که مردم تصور نکنند این اشخاص به عنوان شخص حقوقی از جانب دستگاه قضایی جهت حل مشکل آنها حضور دارند؛
احتمال حضور کارچاق کن ها و کلاهبرداران بین مردم و حقوقدانان در این طرح وجود دارد؛
فضای اجرای طرح به گونه ای باشد که این برنامه برای مردم مجانی و در راستای کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی است؛
با توجه به اینکه طرح در مراحل اولیه استجهت جلوگیری از هر اتفاق خلاف مقتضیات طرح، نظارت محسوس و نامحسوس لازم است.

نویسنده:
سیدعیسی حسنی
معاون فرهنگی دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد
777
کد مطلب : ۵۲۳۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما