۰
رئیس کل دادگستری استان کرمان:

کودکان به طور خاص، شایسته توجه و حمایت مستمر هستند

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۹
کودکان به طور خاص، شایسته توجه و حمایت مستمر هستند
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در کنفرانس تخصصی حقوق کودک که با حضور معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و دبیر ملی کنوانسیون حقوق کودک برگزار شد گفت: با توجه به گستره جغرافیایی استان، احداث یک کانون اصلاح وتربیت در جنوب این استان ضرورت دارد.
وی گفت: طی قرون اخیر، پیشرفت ها، اختراعات و اکتشافات علمی، صنعتی، فنی و اقتصادی از یک طرف و رشد علوم انسانی و اجتماعی از طرف دیگر، جامعه بشری را دست خوش تحولات گسترده ای نموده و در سایه این تحولات و پیشرفت ها، ارزش های فنی و تخصصی جدیدی در جوامع ظهور پیدا کرد.
رئیس شورای قضایی استان بیان کرد: بدون شک علوم جناحی هم از این تحولات تاثیر پذیرفته و در علوم جناحی گرایشات تخصصی و فنی بوجود آمده، به گونه ای که در کنار حقوق جزا رشته های کیفری دیگری تحت عنوان حقوق کیفری و فنی ایجاد شده است.
وی ادامه داد: حقوق کیفری فنی به معنای حمایت تخصصی و فنی از یک ارزش یا پدیده ای جدید است و این حمایت خاص از طریق جرم انگاری پیرامون آن ارزش، پیش بینی آئین دادرسی و نهادهای خاص جهت رسیدگی محقق می شود.
موحد افزود: یکی از گونه های حقوق کیفری فنی، حقوق کیفری اطفال است که حاصل مطالعات جرم شناسی بالینی بوده که هدف آن حمایت از حقوق کودکان به منظور ضرورت تامین و تضمین حقوق اساسی آنها در فرایند انجام دادرسی کیفری و تدوین چهارچوب های لازم در مبارزه کیفری با بزهکاری کودکان به منظور دستیابی به شیوه های صحیح مبارزه با بزهکاری در این گروه از افراد جامعه و اصلاح و درمان بزهکاران نوجوان است.
وی بیان کرد: در حقیقت از مجرای پرداختن به حقوق کودک و جنبه های مختلف آن و ساختن دنیایی سالم، منطقی و واقعی برای کودکان، سوای از اینکه فی نفسه توجه به شخصیت انسان است، تضمین برای ساختن فردایی بهتر برای جوامع انسانی خواهد بود.
وی افزود: علیرغم این جایگاه و تاکید جرم شناسان، روانشناسان و جامعه شناسان امروزه در بسیاری از جوامع سهل انگاری های بسیاری در رعایت کودکان وجود دارد. بخشی از این سهل انگاری ها ناشی از عدم توجه لازم و نبود شناخت صحیح نسبت به شخصیت و حقوق کودک است.
وی خاطرنشان کرد: شناخت سیاست جنایی در حوزه حقوق کودک و نحله های فکری، مکتبی و فلسفی موجود در قلمرو این سیاست می تواند رهگشا در تدوین چهارچوب های حمایتی حقوقی از کودکان باشد.
وی ادامه داد: در کشور ایران حقوق کودکان و تدوین ابعاد و جهت گیری های حقوقی و قضایی آن امروزه از دو جهت مورد توجه خاص مدیران و سیاست گذاران اجتماعی، فرهنگی و حقوقی واقع شده است.
موحد گفت: توجه به حقوق کودکان به انگیزه حفظ حقوق اولیه و تضمین مصونیت های لازم و ضروری آنان است تا در عین حال که زمینه های رشد و شکوفایی استعداد ها و قابلیت های بالقوه آنان را فراهم می نماید، مانع سوء استفاده سودجویان و فرصت طلبان در زمینه استفاده ابزاری از کودکان در جرایم اقتصادی، اخلاقی شود.
 
 
 

222
 
کد مطلب : ۵۲۰۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما