۰

نخستین جلسه راهبری طرح «هر مسجد، یک حقوقدان» برگزار شد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۰
نخستین جلسه راهبری طرح «هر مسجد، یک حقوقدان» برگزار شد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، نشست هماهنگی طرح هر مسجد یک حقوقدان امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه و سازمان‌های مربوطه در ساختمان مرکزی قوه قضاییه برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی در آغاز ضمن قبولی عزاداری‌ها در ایام محرم گفت: ما در اینجا جمع شده‌ایم تا در ارتقاء کارکرد مسجد در حوزه‌های اجتماعی، حقوقی، قضایی و ... و حل مشکلات مردم با هم به گفت ‌وگو بپردازیم تا با تشریک مساعی اقدامات ارزنده‌ای را پی بگیریم.
معاون فرهنگی قوه قضاییه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس افزود: به برکت مجاهدت‌های رزمندگان و شهدا و خانواده‌های معظم آنها امروز کشور ما سرافراز و با عزت رو به پیش است و به برکت خون شهدای معظم می‌توانیم یک کشور پیشرفته و آباد در مسیر الهی داشته باشیم.
وی افزود: امروز دور هم جمع شده‌ایم تا آگاهی مردم را در مورد مسائل حقوقی و فرهنگی، صلح و سازش، کاهش دعاوی و اصلاح روند طرح شکایات را افزایش بدهیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی بیان کرد: در قوه قضاییه معاونت فرهنگی اقداماتی را برای افزایش دانش حقوقی مردم انجام داده است از جمله مشاوره در مساجد، ارائه خدمت حقوقی در مساجد و گاهی صلح و سازش، اما در دوره جدید و تحول دستگاه قضایی هر مسجد یک حقوقدان مورد توجه رئیس قوه قضاییه قرار دارد.
معاون فرهنگی قوه قضاییه ادامه داد: بنابراین با کمک همه دستگاه‌های مرتبط و حقوقدانان و متولیان امور حقوقی تشریک مساعی می‌شود که در این جلسه نمایندگان این افراد حضور دارند تا با همفکری محور شدن مساجد را پیگیری کنیم.
وی تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا مساجد، بقاع متبرکه محور حل مسائل و مشکلات مردم باشد که این محوریت دادن به مسجد فقط در باب مسائل حقوقی و صلح و سازش نیست بلکه در ارتقا وضعیت فرهنگی جامعه هم اثر بخش است؛ لذا همت ما این است که مساجد هم محور اصلی این حرکت باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی ادامه داد: البته در سال‌های گذشته در نمایشگاه‌ها، مترو، مراسم راهپیمایی و ... این اقدامات انجام شده است و بهترین مرجع مردم مساجد و بقاع متبرکه هستند، زیرا اعتماد و مراجعه مردم بیشتر است لذا محور بحث برای توسعه کار را مساجد قرار دادیم تا با کمک اساتید حقوق بتوانیم این طرح را به خوبی پیش ببریم و یک جریان مستمر را آغاز کنیم.
معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: پیش نویس دستورالعملی برای طرح هر مسجد یک حقوقدان تهیه شده است و اهداف هفت گانه در آن ذکر شده و محل اجرای برنامه‌ها مساجد، مصلی و بقاع متبرکه هستند.
وی تاکید کرد: در این پیش نویس صلح و سازش مهمترین محور است و آشنایی مردم با نحوه طرح صحیح دادخواستها، قوانین و موضوعات مختلف در باب رعایت حقوق شهروندی باید در مشاوره‌ها مورد توجه قرار بگیرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی گفت: همچنین شورای راهبردی در مرکز در نظر گرفته شده و سعی شده است که همه دستگاه‌های مرتبط با موضوع فهرست شوند و وظایف این شورا سیاست گذاری و نظارت کلان و رفع مشکلات در این مجموعه است. همچنین در استان‌ها شورای راهبردی استانی پیش بینی شده که مشابه آن اعضای شورای استانی در سطح استان تشکیل می‌شود و بعد از آن وارد مرحله اجرایی و نوع تقسیم کار می‌شویم.
حجت‌الاسلام والمسلمین معصومی معاون فرهنگ دینی و سازمان قوه قضاییه در ادامه نشست هماهنگی طرح هر مسجد یک حقوقدان گفت: افراد مختلفی می‌توانند در این فعالیت شرکت کنند که پیشنهاد می‌کنم افراد دسته‌ بندی شوند.
وی افزود: همچنین استاندارد حضور برای مشاوران در این طرح باید تعریف شود.
بهرامیان رئیس سازمان بسیج حقوقدانان کشور نیز در این مراسم به بیان نظرات خود پرداخت و گفت: ما در سال گذشته با همکاری قوه قضاییه از توان حدود 200 تن از وکلا و قضات برای آموزش همگانی استفاده کردیم.
وی گفت: این طرح می‌تواند موثر باشد و ما باید کاری کنیم که گذر کسی به دادگاه‌ها نیفتد.
بهرامیان به بیانات مقام معظم رهبری در باب افزایش آموزش همگانی در بین مردم اشاره کرد و گفت: طرح هر مسجد یک حقوقدان آغاز کار است و خوبی است و همه مسئولین باید در ترویج قانونمداری شریک باشند.
گفتنی است دیگر نمایندگان سازمان‌های مرتبط حاضر در این جلسه نیز به ارائه نظرات خود پرداختند و مقرر شد ظرف یک هفته نظرات جمع‌آوری و تصمیمات لازم اتخاذ شود.
 
 
 

222
 
 
کد مطلب : ۵۰۴۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما