۰
دبیر سومین جشنواره فیلم ملی ایثار:

جشنواره امسال به طور خاص به موضوع ایثار اجتماعی می پردازد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴
جشنواره امسال به طور خاص به موضوع ایثار اجتماعی می پردازد
سیدمرتضی حسینی مدیرکل امور هنری بنیاد شهید در امور ایثارگران و دبیر سومین جشنواره ملی فیلم ایثار در گفتگو با روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: نخستین دوره جشنواره ملی فیلم ایثار در سال 93 و دومین مرحله آن در سال 97 برگزار شد که امسال هم سومین دوره آن در حال برگزاری است.
مدیر گروه تلویزیونی شاهد با اشاره به اینکه ایثار اجتماعی تفاوت هایی با فعالیت های بهزیستی و کمیته امداد دارد گفت: در این دو سازمان مبحث بخشش و کمک مطرح است در حالیکه در ایثار اجتماعی، ایثارگر، فرد یا افرادی از جامعه را بر خود مقدم داشته و در عین احتیاج خود، در کمک و بخشش به دیگران اقدام می‌نماید.
وی افزود: ما قصد داریم تا افرادی را که کارهای ایثارگرانه انجام می دهند تشویق کنیم و اقدام آنها را به تصویر بکشیم چرا که شرایط فعلی جامعه ایجاب می کند تا بیشتر بر روی پدیده ایثار اجتماعی فعالیت کنیم و به همین دلیل در این دو سال تولیداتی در قالب تیزر داشتیم که خوشبختانه صدا و سیما هم با پخش آنها کمک شایانی در این زمینه کرده است. البته ما در گروه تلویزیونی شاهد هم علاوه بر موضوعات ایثار و شهادت، بحث ایثار اجتماعی را نیز داریم.
وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره از کسانی که در زمینه ایثار اجتماعی طرح یا ایده ای داشته باشند استقبال می کنیم و این موضوع را در فراخوان هم اعلام کرده ایم که بیشتر به دنبال ایده خوب برای تولید فیلم هستیم.
حسینی با اشاره به استقبال جامعه از این قبیل فیلم ها بیان کرد: اگر ما بتوانیم پدیده ایثار را در سطح جامعه گسترش دهیم به طور حتم حس همدلی و همکاری در کمک به یکدیگر در بین افراد جامعه بیشتر خواهد شد.
وی با بیان اینکه شهدا در دوران نوجوانی با انجام ایثارهای کوچک، در نهایت به ایثار بزرگتر یعنی شهادت رسیدند افزود: ایثار و شهادت جزئی از فرهنگ ماست و به همین خاطر نمایشگاهی از عکس های ایثار اجتماعی را در موزه شهدا و خانه هنرمندان دایر کرده ایم.
وی با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از نویسندگان با موضوع ایثار اجتماعی نتوانسته اند ارتباط لازم را برقرار کنند گفت: این جشنواره فرصت خوبی برای جمع آوری ایده های نو و از طرفی تشویق فیلم سازان برای ساخت فیلم های بدیع در این خصوص است. علاوه بر اینها آثار کسانی را که در زمینه ایثار اجتماعی مانند شعر، کتاب و فیلم نیز داشته و منتخب جشنواره ها هم باشد را خریداری خواهیم کرد.
دبیر سومین جشنواره فیلم ملی ایثار با تاکید بر بعد تبلیغاتی این جشنواره در جامعه افزود: این موجب خوشحالی است که معاونت فرهنگی قوه قضاییه در این خصوص با ما همکاری می کند و این موضوع را در دستور کار قرار داده است. ما به طور حتم پس از جشنواره نیز در سطوح بیشتری آماده همکاری با این معاونت هستیم چرا که قوه قضاییه با در اختیار داشتن دادگاه ها و دادسراها و دیگر بخش ها در تمامی استانها و شهرها ارتباط نزدیکتری با مردم دارد و این موضوع کمک می کند تا فرآیند ایثار اجتماعی را در بین تک تک آحاد جامعه تبلیغ نماییم.
وی با اشاره به چگونگی برگزاری جشنواره سوم گفت: در این دوره از جشنواره علاوه بر ارائه ایده برای ساخت فیلم، مستندهای تولیدی باید کوتاه و در حداکثر زمان 120 ثانیه باشد، به عبارتی متن فیلمنامه باید حداکثر در یک صفحه A4 نوشته شود.
حسینی در خصوص اعضای هیئت داوری جشنواره نیز گفت: در این دوره از جشنواره از داورهای مطرح و باسابقه ای در سطح کشوری و بین المللی استفاده کرده ایم تا آثار مناسب و درخوری انتخاب و گزینش شود. نکته ای را هم باید در همینجا بیان کنم این است که ما هیچ نقشی در زمینه داوری آثار نداریم و آثار برتر تنها توسط هیئت سه نفره داوری انتخاب می شود.
وی افزود: البته بنا داریم تا در صورت امکان در حاشیه این جشنواره با همکاری معاونت فرهنگی قوه قضاییه از برخی از آثار منتخب و مرتبط با حوزه کاری تقدیر نماییم.
وی در پایان افزود: تلاش داریم تا همکاری های خود با معاونت فرهنگی قوه قضاییه را در مباحث صلح و سازش و بخشش در پرونده ها را گسترش دهیم تا انشالله بتوان از دل این پرونده ها، فیلم نامه های خوب و موثری برای نسل نوجوان و جوان جامعه ساخته شود، چرا که معتقدیم اثرگذاری ایثار اجتماعی از طریق هنر بر روی جوانان نسبت به سایر موارد بسیار بیشتر خواهد بود.
گفتنی است مهلت ارسال آثار به سومین جشنواره ملی فیلم ایثار تا دهم شهریورماه می‌باشد و برگزیدگان طی مراسمی در اواخر شهریورماه سال جاری از طریق پایگاه اطلاع ‌رسانی www.navideshahed.com اعلام خواهند شد.
 
 


222
 
کد مطلب : ۴۹۴۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما