۰
معاون فرهنگ دینی و سازمانی معاونت فرهنگي قوه قضاییه:

ارتقاء سطح آگاهی‌ و فرهنگ قرآنی از اهداف مسابقات سراسری قرآن کریم در قوه قضاییه است

تاریخ انتشار
يکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷
ارتقاء سطح آگاهی‌ و فرهنگ قرآنی از اهداف مسابقات سراسری قرآن کریم در قوه قضاییه است
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مسعود معصومی لاری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضايي خبرگزاری میزان از برگزاری هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در قوه قضاییه خبر داد.
معاون فرهنگ دینی و سازمانی قوه قضاییه گفت: یکی از فعالیت‌های مستمر معاونت فرهنگی قوه قضاییه برگزاری مسابقات سراسری قرآن است، امسال نیز هفتمین دوره این مسابقات در حال انجام است و تا پایان سال ادامه خواهد داشت.
وی بیان کرد: این دوره از مسابقات عمدتا از آغاز فصل بهار شروع می‌شود و در چند مرحله به پایان می‌رسد، مرحله اول در سطح شهرستانی است که همکاران و خانواده‌های آن‌ها در دستگاه قضایی و همه کسانی که به نوعی به دستگاه قضایی وابسته هستند شرکت می‌کنند و در فصل بهار انجام می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین معصومی لاری ادامه داد: مرحله دوم در تابستان به صورت استانی، در پاییز مرحله مقدماتی و زمستان هم مرحله کشوری برگزار می‌شود و برگزیدگان سه مرحله قبل به مسابقه می‌پردازند.
معاون فرهنگ دینی و سازمانی معاونت فرهنگي قوه قضاییه گفت: این مسابقات در یازده رشته و در دو گروه خواهران و برادران، زیر ۱۶ سال و بالای ۱۶ سال به دو صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود.
وی توضیح داد: در بخش کتبی مسابقات حفظ موضوعی و مفاهیم مورد نظر است که معمولا در طول سال با استقبال خیلی خوبی از سوی همكاران مواجه می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین معصومی لاری با بیان اینکه امسال قریب به ده هزار نفر در این دو رشته شرکت کرده‌اند، ادامه داد: همه این افراد در هر ۴ مرحله حضور دارند بدون اینکه فردی از آن‌ها حذف شوند و در این ۴ دوره مسابقه می‌دهند و کسی که بیشترین نمره را کسب کند برگزیده می‌شود.
وی اظهار کرد: مسابقات شفاهی شامل حفظ، قرائت و اذان (مخصوص برادران) در گروه سنی زیر ۱۶ سال و بالای ۱۶ سال برگزار می‌شود که در بخش حفظ یک الی دو جزو برای کودکان و ۵، ۱۰، ۲۰ و حفظ کل مورد نظر است و در قرائت هم خواهران و برادران حضور دارند و حدود ۴ هزار نفر در این رشته‌ها ثبت نام کننده داریم و
این مقام قضایی تصریح کرد: برگزیدگان رشته‌های استانی شفاهی مثل همه مسابقات ورزشی از زمانی که مسابقات استانی را پشت سر می‌گذارند حتما یک مربی آن‌ها را تا مرحله نهایی همراهی می‌کند که این موضوع باعث می‌شود سطح مسابقات به تراز قابل قبولی برسد.
حجت الاسلام والمسلمین معصومی لاری با بیان اینکه در این مسابقات همه قوانین و ضوابط استاندارد رعایت می‌شود تاکید کرد: این مسابقات بر اساس آخرین دستاورد‌ها و استاندارد‌ها برگزار و امتیازدهی می‌شود و برگزیدگان ما از بهترین قاریان و کسانی هستند که در عرصه‌های قرانی فعالیت می‌کنند و گاهی در مسابقات کشوری اوقاف مقام آوری دارند که نشان از همت جمعی برای ارتقا آن‌ها است.
وی با تاکید بر اینکه ارتقا سطح آگاهی‌های قرانی و فرهنگ قرآنی از اهداف ویژه این مسابقات است گفت: تعمیق آگاهی و ایمان بیشتر و قرآنی‌تر کردن زندگی همکاران از دیگر موارد مورد توجه است.
حجت الاسلام و المسلمین معصومی لاری بیان کرد: ارتقاي آگاهی‌های قرآنی در بین همکاران باعث می‌شود از موهبت‌های قرآنی بهره‌مند شوند.
وی افزود: این مسابقات در هر دوره در فصل خود به پایان می‌رسد که در حال حاضر دوره شفاهی شهرستانی تمام شده و اکنون مرحله استانی در حال برگزاری است و فردا در ستاد برگزاری مسابقات شفاهی را خواهیم داشت.
حجت الاسلام والمسلمین معصومی لاری ادامه داد: در تابستان مرحله استانی در استان‌ها به پایان می‌رسد و در فصل زمستان مرحله نهایی است و همه برگزیدگان در یک جا و یک استان شرکت کرده و برندگان نهایی مشخص می‌شوند.
معاون فرهنگ دینی و سازمانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: حفظ موضوعی همراه با روایت مربوطه از اهداف ما است که عمدتا مقدمه حرکت قرآن و عترت در دستگاه قضایی است تا بتوانیم سال‌های آینده مسابقات قرآنی را همراه با معارف اهل بیت (ع) ارائه کنیم.
 
 


 
222
 
کد مطلب : ۴۸۷۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما