۰

تاکید معاون فرهنگی قوه قضاییه بر اجرایی شدن دستورالعمل کرامت انسانی

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۵
تاکید معاون فرهنگی قوه قضاییه بر اجرایی شدن دستورالعمل کرامت انسانی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین صادقی در جمع کارکنان ستادی اظهار داشت: اصل نخست دستورالعمل کرامت انسانی مطابق دیدگاه قرآنی و اسلامی بر این قرار دارد که هر مسلمانی شایسته تکریم است و هیچکس حق تحقیر هیچ مسلمانی، حتی مجرمان و گناهکاران را ندارد.
وی با بیان اینکه از نظر فرهنگ اسلامی انسانها با فطرت پاک به دنیا می آیند، تصریح کرد: مبنای دوم دستورالعمل کرامت انسانی به تصریح نص صریح قرآن کریم که در هفتادمین آیه سوره اسرا «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَني‏ آدَمَ»، اشاره شده مفهومی عام و درباره نوع انسان است. نوع انسان، حتی انسان خداناباور، فی نفسه کریم و سزاوار تکریم است و تنها تعداد معدودی از افراد مستثنی به صورت مستدل از دایره لزوم تکریم خارج می شوند. برای مثال آنها که به دلیل سردمداری در ظلم، شایسته توبیخ و تنبیه می باشند، به نوعی از دایره کرامت خارج می شوند.
معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به سیطره تفکر لیبرال غربی نشأت گرفته از افرادی چون هابز بیان کرد: در تفکر هابزی، مبنا این است که نوع انسان، گرگ-انسان است و این وظیفه دولت لیبرال غربی است که باید امنیت را در میان گرگ های انسان نما برقرار نماید.
وی به مبنای اسلامی این سروده­ مشهور سعدی که "بنی آدم اعضای یکدیگرند، که در آفرینش ز یک گوهرند" اشاره کرد و گفت: اگر فرد دردمندی، با گرفتاری و داشتن مشکلی به دستگاه قضا مراجعه کرد، فرهنگ دستگاه قضایی باید به این نقطه متعالی برسد که "دگر عضوها را نماند قرار".
وی افزود: در دستگاه قضایی، تفکر ختم پرونده باید جای خود را به احقاق حق و ختم و ریشه کنی دعوا بدهد. هدف نهایی تصویب دستورالعمل کرامت انسانی نیز این بوده که بخش های مختلف قضایی برای احقاق حق و حل مساله مراجعین و نه صرفا ختم پرونده، تلاش کنند.
وی در پایان تاکید کرد: به طور حتم در پیش گرفتن این خط مشی به کاهش جدی پرونده های قضایی خواهد انجامید.555
 
کد مطلب : ۴۸۷۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما