۰
معاون فرهنگی قوه قضاییه:

رعایت حرمت و کرامت انسانها همواره مورد تاکید پیامبر و ائمه (ع) بوده است

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۲
رعایت حرمت و کرامت انسانها همواره مورد تاکید پیامبر و ائمه (ع) بوده است
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین صادقی در جمع کارکنان حوزه ستادی قوه قضاییه با تأکید بر حفظ کرامت و ارزش های انسانی همه مرتبطان، قضات، کارکنان و مراجعان به دستگاه قضایی، اظهار داشت: با تأکید اخیر رئیس قوه قضاییه در این خصوص، لازم است تا کرامت همکاران، کارکنان، مراجعان و متهمان در دستگاه قضایی به طور جد رعایت شود.
وی ضمن تشکر از ابلاغ دستورالعمل جامع کرامت از سوی رئیس محترم قوه قضاییه به مبانی دینی آن اشاره کرد و گفت: پیامبر گرامی اسلام در سیره و در عملشان همواره کرامت انسانها را پاس می داشتند. پیامبر اسلام در دستورات شرعی نیز بارها بر این موضوع تاکید داشتند تا جاییکه خطاب به مومنان می فرمایند؛ «لا تُحَقِّرَنَّ أحَدا مِنَ المُسلِمینَ، فَإِنَّ صَغیرَهُم عِندَ اللّهِ کبیرٌ. (هرگز هیچ یک از مسلمانان را کوچک مشمار، زیرا کوچک آنان نیز در نزد خداوند، بزرگ است.)»
وی افزود: روایتی از پیامبر اسلام هست که ایشان می فرمایند عزت و شان مسلمان و مومن نزد خداوند بسیار بالاست و در این زمینه نیز روایات متعددی داریم که انسان باید همواره مومنین را مورد احترام قرار دهد و با تکریم با آنها برخورد کند و در روایتی دیگر نیز از پیامبر اسلام هست که می فرمایند حرمت مومن از حرمت کعبه هم بالاتر است.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی گفت: شاغلان در دستگاه قضایی ممکن است با دیدن برخی از مشکلات و گرفتاری های مردم، خدای ناکرده نگاهشان نسبت به آنها از بالا به پایین باشد که این امر آفتی بزرگ است و باید از آن دوری کنند.
وی افزود: در این خصوص بهتر است به دستورات حضرت عیسی(ع) توجه کرد که می فرمایند؛ «لا تَنْظُرُوا فِی عُیوبِ النَّاس کالا رْبَابِ وَ انْظُرُوا فِی عُیوبِهِمْ کهَیئَهِ عَبِیدِ النَّاس. (به عیب های مردم چون ارباب منگرید، بلکه به عیب های آنان چون غلامان بنگرید.)»
وی ادامه داد: به عبارتی در مقابل انسان گرفتار و یا مجرمی که نزد شما آمده باید خود را پایین تر از او ببینید و رعایت احترام آنها را داشته باشید. البته هر چقدر افراد مسئول، رتبه و سمت بالاتری دارند باید بیشتر توجه کنند. به طور مثال قضات و مدیران باید مراقب باشند که مبادا به زیردستان خود نگاه تحقیرآمیزی داشته باشند.
وی با بیان اینکه نباید به هیچ مسلمانی به دیده تحقیر نگاه کرد گفت: با توجه به نگاه فرهنگی اسلامی ما، باید همواره در کارها تواضع و فروتنی و رعایت حرمت انسانها را در نظر داشته باشیم و این مسئله هیچگونه استثنایی هم ندارد.
وی در پایان از همه حاضران خواست تا مفاد این دستورالعمل را به طور جدی دنبال و در این زمینه نسبت به سایر دستگاه ها پیشتاز باشند.
 


 
222
 
کد مطلب : ۴۸۵۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما