۰

حجاب و عفاف؛ تدبیر پیشگیرانه اسلامی برای تامین امنیت جامعه

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۹
حجاب و عفاف؛ تدبیر پیشگیرانه اسلامی برای تامین امنیت جامعه
پرونده های جنایی و کیفری نشان می دهد افرادی که حجاب نامناسب داشته اند بیشتر مورد تعرض فرصت طلب ها بوده اند یا در برخی پرونده ها علت درگيري‌، ضرب و جرح‌ و حتي قتل‌، مزاحمت‌هايي بوده است كه اشخاص لا‌ابالي براي بانوان ايجاد كرده‌اند. به اعتراف افراد، پوشش مناسب، احساس امنیت فردی و اجتماعی آنها را بالا برده است. حجاب عاملي موثر در پيشگيري از جرم به ويژه جرايم منافي عفت  است.
"سارا بوکر" هنر پیشه، مدل و مانکن تازه مسلمان آمریکایی گفته است سال­ ها گذشت تا متوجه شوم که هر چه بیشتر در "جذابیت زنانگی‌ام" پیشرفت می‌کنم درجه رضایت شخصی و خوشبختی‌ام افت می‌کند؛ من برده مد و گروگان ظاهر خودم بودم.
سارا بوکر تنها یکی از صدها زنی است که پس از سال­ ها تنفس در فضای غرب و زندگی به سبک غربی، به پوشش روی آورده است. با گذشت سال ها از وقوع حوادث یازده سپتامبر، علی رغم صدور و تصویب قوانین ضد اسلامی در غرب و تلاش بسیاری از رسانه های غربی برای ارائه چهره خشن از مسلمانان در جهان، امروز موضوع حجاب در میان دختران و زنان غیر مسلمانان غربی که به اسلام روی می‌آورند، رو به گسترش است. این زنان به حجاب به عنوان یک عامل مهم در ایجاد امنیت روانی و اجتماعی می‌نگرند، امنیتی که با پدیده برهنگی و بی بند و باری در غرب مورد تهدید قرار گرفته است.
شهید سید مرتضی آوینی "حجاب و عفاف" را شامل دو ارزش مطرح در جامعه بشری و بویژه جوامع اسلامی می داند و عنوان می کند همواره این دو واژه در کنار هم به کار برده می‌شوند و در نگاه اول به نظر می‌آید هر دو به یک معنا باشند اما با جستجو در متون دینی و فرهنگنامه‌ها به نکته قابل توجهی می‌رسیم و آن تفاوت این دو واژه است. حجاب اگرچه برخاسته از اعتقادات و باورهای درونی افراد است اما امری ظاهری و در ارتباط با جسم است، ولی عفاف، نوعی حجاب درونی است که انسان را از گناه باز می‌دارد. به تعبیری لطیف‌تر، حجاب میوه عفاف است و عفاف ریشه حجاب.

 حجاب؛ روش کم هزینه برای واکسینه کردن جامعه در برابر جرایم
کارشناسان، کانون خانواده را برای نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف، مناسب می دانند. ترویج فرهنگ زندگی غربی در بستر حمایت از شبکه‌های مدلینگ و ترویج ابتذال فرهنگی به‌ خصوص در زمینه پوشش، مانع بزرگی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه بوده که ضرورت توجه بیش از پیش مسئولان به فضای فرهنگی کشور را می طلبد. خلاقیت در طراحی پوشش‌های اسلامی، حمایت از تولیدکننده پوشاک ایرانی و توجه بیشتر رسانه ها برای فرهنگ سازی در زمینه عفاف و حجاب نقش موثری دارند.
ثمره این فرهنگ در جامعه، تامین سلامت اجتماعی و از بین رفتن زمینه برخی جرایم است. شواهد نشان داده که رعایت حدود پوشش اسلامی و حفظ حجاب در جامعه از تعداد پرونده های خانوادگی و نیز جرایم منافی عفت کاسته است.
توجه به این ارزش اسلامی و حفظ آن، بدون هزینه ای گزاف، جامعه را در برابر جرایم احتمالی واکسینه می کند. بنابراین مقاومت افراد در برابر حجاب و تبلیغات منفی برای قوانین آن در ایران نه تنها مدافع آزادی زنان نیست بلکه احساس امنیت آنها را در جامعه مختل خواهد کرد. 


555
 
کد مطلب : ۴۸۲۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما