۰

لزوم مشارکت نخبگان و مردم در ارتقای جایگاه قوه قضاییه

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۶
لزوم مشارکت نخبگان و مردم در ارتقای جایگاه قوه قضاییه
از آنجاییکه احقاق حق و تحقق عدالت در جامعه وظیفه دستگاه قضا است، لذا جهاد عمومی برای مبارزه با فساد و برقراری عدالت نیاز امروز جامعه ماست و باید از مردم خواسته شود تا در صورت مشاهده کوچکترین تخلفی در دستگاهها این موضوع را گزارش کرده و البته باید اطمینان یابند که این مسئله با قاطعیت پیگیری و برخورد می‌ شود چرا که در صورت سهل انگاری در این زمینه، مشارکت مردم به خودی خود نامحسوس و بیهوده خواهد شد.
بخش دیگری از مبارزه با جرائم نیز مربوط به مقوله پیشگیری از وقوع جرم است. این موضوع از جمله مواردی است که ضرورت ورود مردم در آن احساس می شود چرا که به طور مثال مردم می توانند تخلفات در ادارات دولتی و دستگاه های مربوطه را به مسئولان امر گزارش و خواستار برخورد با آن شوند.
استفاده از نظرات کارشناسان و نخبگان امر در زمینه ارتقای جایگاه قوه قضاییه و اعتماد مردم به آن نیز بسیار راهگشا خواهد بود. چرا که پیش زمینه هر اقدامی، داشتن برنامه موثر و مطلوب می باشد که در این خصوص می توان از کمک نخبگان امر در این موارد استفاده کرد.
همانگونه که موفقیت در مبارزه با فساد نیازمند عزم جدی، همت همگانی و مشارکت عمومی است در سوی دیگر آن، باید فرهنگ صلح و سازش و گذشت در بین مردم تقویت شود و در این زمینه می توان با الگوگیری از امیرالمومنین (ع) به عنوان الگو و اسوه گذشت، بستر لازم برای کاهش تنش‌ ها و درگیری‌ها در جامعه فراهم شود.
نقش آفرینی مساجد، ریش سفیدان و افراد صاحب نفوذ در برخی امور و مناطق نیز به عنوان بخشی از مشارکت مردم در کاهش نزاع ‌ها و تنش ها به طور حتم بسیار موثر خواهد بود.
از دیدگاه نخبگان نقش آموزش در ارتقای فرهنگ عمومی جامعه کم هزینه ترین و بهترین راه حل برای کاهش جرم در جامعه است که صد البته این امر بدون مشارکت آموزش و پرورش محقق نخواهد شد. باید جوانان و نوجوانان کشور به هر نحوی در کنار فراگیری متون درسی با مباحث حقوقی، قوانین و وظایف و تکالیف خود در جامعه آشنا شوند و این موضوع نیازمند همکاری های بیشتر دستگاه قضا با این نهاد مردمی است.
در پایان با توجه به تاکیدات رئیس دستگاه قضا مبنی بر اعتلای مشارکت عمومی، ارتقای سرمایه اجتماعی، پیشگیری از جرم و استفاده از ظرفیت‌های مردمی در قوه قضاییه، لازم است تا مسئولان مربوطه در این خصوص گام های جدی تری بردارند، چرا که سرمایه اجتماعی و اقبال و اعتماد مردم به دستگاه قضا همواره مهمترین سرمایه این دستگاه است.
 
تهیه و تنظیم: سعید توفیق
 
 
کد مطلب : ۴۸۱۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما