۰

آرامش و امنیت اجتماعی در سایه صبوری

تاریخ انتشار
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۰
آرامش و امنیت اجتماعی در سایه صبوری
صبر و گذشت، صلح، رأفت، مهربانی، کظم غیظ و بخشایش از مولفه‌های تاثیر گذار در بهداشت اجتماعی و سلامت روانی هستند که عوامل زیادی را مترتبند و زمینه ساز اصلی شکل گیری رفتار انسانی هستند.
رئیس قوه قضاییه نهادینه شدن فرهنگ ریش سفیدی وکدخدامنشی را در کاهش پرونده های قضایی موثر می داند و معتقد است راه حل اختلاف فقط قضا نیست.
در سال های اخیر نزاع و توهین در صدر جدول جرایم قرار گرفته اند. سعه صدر مردم کاهش یافته و خشونت کلامی و رفتاری، آمار بالایی را به خود اختصاص داده است. بسیاری از اختلافات با صبر و بخشش ختم به خیر می شد اما با کاهش آستانه تحمل افراد، امروز تبدیل به نزاع و حتی قتل می شود.
ریش سفیدی؛ الگویی کارساز
در گذشته بسیاری از اختلافات با ریش سفیدی و تمکین از بزرگان حل و فصل می شد. صبر و بخشایش نیز به عنوان مشخصه بارز مردمان ایران زمین، امنیت اجتماعی و روانی شهروندان را تامین می کرد. اما امروز تنش های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی افراد را از اصالت تاریخی و مذهبی خود دور کرده و آنها را در مناسبات خود بی قرار و کم طاقت کرده است.
ریشه یابی عوامل تغییر عمیق رفتار افراد هرچند ضروری است، اما ترویج مکارم اخلاق با محوریت مفاهیم صلح، بخشایش و رضایت، ضریب سلامت روحی و روانی جامعه را افزایش داده و راهکار عملی برای تامین آرامش اجتماعی است.
گفتمان سازی در ستاد ملی صبر
ستاد ملی صبر (صلح، بخشایش، رضایت) با چنین فلسفه ای تشکیل شد تا با تجمیع تمامی ظرفیت های فرهنگی، اجتماعی گامی استوار در ترویج این امر داشته باشد.
فعالیت های این ستاد مبتنی بر مشارکت های داوطلبانه اجتماعی و بهره گیری از ظرفیت های اجتماعی، نخبگان، خیرین و موثقین در کنار نهاد های مسئول است.
همچنین ستاد ملی صبر تلاش دارد به منظور گفتمان سازی مفهوم صبر و ترویج فرهنگ صلح و سازش، همایش های استانی برگزار نماید تا ضمن ترویج این مفاهیم در جامعه از بانیان سازش و کسانی که از حق خود گذشته اند، تقدیر نماید. گرگان نیز فردا با حضور رییس ستاد ملی صبر میزبان سومین همایش استانی صبر با هدف تجلیل از بانیان بخشش و فعالان سازشی استان گلستان است. این همایش به همت معاونت فرهنگی دادگستری استان گلستان و دبیرخانه ستاد استانی صبر برگزار می شود.
"دکتر سیدمحمدرضا خوشرو" در خصوص برگزاری همایش صبر در گرگان می گوید: استان گلستان پیشتاز ترویج فرهنگ صلح و سازش است و قضات شریف این استان اهتمام ویژه ای برای خذ رضایت و صدور احکام جایگزین حبس دارند.
دبیر ستاد ملی صبر  به نمونه های بارز ایجاد صلح و سازش در استان اشاره می کند و می گوید: در همایش استانی صبر سال گذشته که در زندان گرگان برگزار شد 48 نفر از شاکیان که پرونده هایشان درباره نفقه، مهریه، دیه و قصاص بود، 13 میلیارد تومان از بدهی خود را بخشیدند.

تهیه و تنظیم: حمیدرضا رسولی
 
کد مطلب : ۴۸۱۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما