۰
معاون فرهنگی قوه قضاییه در سومین همایش استانی صبر ایلام:

تقویت فرهنگ صلح و سازش در پیشگیری از جرایم نهفته است

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۰
تقویت فرهنگ صلح و سازش در پیشگیری از جرایم نهفته است
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان ایلام "حجت‌ الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی" معاون فرهنگی قوه قضاییه در سومین همایش صبر استان ایلام گفت: صادر کردن حکم برای قاضی کار دشواری نیست ، اما اگر این فرد بخواهد بین دو نفر صلح و سازش برقرار کند نمی تواند، زیرا باید از خانواده، زندگی و آسایش خود بگذرد تا فردی دیگر به آرامش برسد.
وی افزود: مهربانی یکی از خصیصه‌های مهم ایرانیان و فرهنگ مهم نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) است و این در ذات هر ایرانی نهادینه شده است، اما فرهنگ غربی نامهربانی است و با نفوذ فرهنگ غربی در جامعه سبب کشاکش می‌شود.
معاون فرهنگی قوه قضاییه اظهارداشت: افرادی که صبر را پیشه می‌کنند و در عفو و گذشت پیشگام هستند در مسیر الهی قرار دارند و به دیگران درس‌آموزی می‌کنند.

 صلح و سازش در جامعه فرهنگ سازی شود
حجت اسلام اله نور کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر ایلام نیز در این همایش گفت: فرهنگ سازش و صلح باید بیش از پیش در جامعه فرهنگ سازی شود تا شاهد کاهش مشکلات قضایی مردم در جامعه باشیم.
وی افزود: ورود اعضای هیات صلح در برخی پرونده دستگاه قضایی استان به سازش ختم می شود و این یعنی مردم برای حرف بزرگان ارزش قائل هستند و حرف بزرگان در این گونه اتفاقات کارساز است.
امام جمعه شهر ایلام گفت: نهادینه شدن فرهنگ پیشگیری از وقوع جرم و شکایت، گسترش فرهنگ عفو و گذشت در بین مردم بر اساس آموزه‌های دینی باید در جامعه گسترش یابد.
نماینده ولی فقیه در استان تاکید کرد:اعضای هیات صلح و سازش باید دقت کنند در این میان حقی از کسی پایمال نشود و پرونده هایی که نیاز به نظارت دستگاه و صدور حکم دارند به دادگستری ارجاع داده شود.

عفو و گذشت از اخلاقیات و سیره پیامبر و ائمه است
آیت الله سید محسن سعیدی گلپایگانی، نماینده مردم استان ایلام در مجلس خبرگان رهبری نیز در این آیین اظهارداشت: در راستای ایجاد امنیت در جامعه باید ریشه اختلاگران نظم را خشکاند تا بتوان از حق حقوق ملت دفاع شود.
وی افزود: از شاخصه های مهم مردم ایلام ، احترام به بزرگان و مصلحان است.
نماینده مردم ایلام در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ببخش معامله با خداوند است و در آیه قران کریم آمده است، اگه در جایی از اشتباه کسی چشم پوشی شد خداوند نیز بلافاصله از خطا و اشتباه شما گذشت خواهد کرد.
وی ادامه داد: یکی از فضایل اخلاقی، عفو و گذشت انسان از حقوق خود است؛ زیرا عفو از مصادیق احسان است و در اخلاق بر احسان به دیگری تأکید بسیار شده و آموزه‌های قرآنی و روایی بر این خصوصیت و فضیلت تشویق و ترغیب کرده است.

جمهوری اسلامی نیازمند وحدت و صلح است
محمد رزم رییس کل دادگستری استان ایلام در این همایش گفت: دستگاه قضا همواره برگزاری این همایش ها را به منظور فرهنگ سازی صبر در جامعه برگزار خواهد کرد و این امر مهم مورد تاکید آموزه های دینی و احادیث بوده است.
وی افزود: جمهوری اسلامی به لحاظ امنیتی، اجتماعی و .. نیازمند وحدت و صلح است و این موضوع علاوه بر کاهش مراجعات مردم به دادگستری در منازعات و اختلافات نیز بسیار تاثیر گذار است.
رییس کل دادگستری استان افزود:جایگاه و اثر معنوی صلح و سازش در دین مبین اسلام بسیار ارزشمند است به گونه ای که همه باید در راستای تحقق این هدف مشارکت کنند.
وی بیان داشت: با توجه به قوانین جدید و رویکرد نظام جمهوری اسلامی و اهمیت مقوله صلح و سازش در جامعه حضور قضات استان در این زمینه امری مهم وضروری است.
رزم ادامه داد: ایلام، استانی قومی و قبیله ای و اهل بخشش و برادری است و وجود معتمدین و ریش سفیدان در بحث صلح و سازش بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه ۵۰ فقره قتل عمد در انتظار هیات صلح و سازش می باشد گفت: تاکنون ۷ هزار و ۴۰۰ پرونده در استان به سازش ختم شده است بنابراین ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه آثار مفیدی را به دنبال خواهد داشت و موجب تحکیم و تقویت خواهد شد.
رییس کل دادگستری استان یادآور شد: سال گذشته در ۱۵ شعبه اجرایی احکام کیفری سه هزار و ۵۲ فقره منجر به صلح و سازش شده است، همچنین ۲۱ هزار حکم در شورای حل اختلاف صادر شده که می تواند منجر به سازش شود.
رییس کل دادگستری استان گفت: در دو شعبه دادگاه کیفری ۶ فقره قتل عمدی جریانی وجود دارد که حکم قصاص آنها اجرا خواهد شد.333
کد مطلب : ۴۸۰۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما