۰
معاون فرهنگی دادگستری استان خراسان شمالی:

کارمند مسئولیت پذیر، مشکل ارباب رجوع را مشکل خود می داند

تاریخ انتشار
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸
کارمند مسئولیت پذیر، مشکل ارباب رجوع را مشکل خود می داند
"سید ابراهیم محجوب" در گفت و گو با روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: قطعاً نگاه فرهنگی در پیشرفت امور یا عدم کارایی فعالیت های افراد موثر است. کار فرهنگی یعنی تقویت اعتقاد و ایمان کارمندان در جهت تکریم ارباب رجوع.
معاون فرهنگی دادگستری استان خراسان شمالی در خصوص برخی از اقدامات فرهنگی مانند مجازات جایگزین حبس، صلح و سازش، تکریم ارباب رجوع و ارتقای آگاهی های حقوقی مردم و تاثیر آنها بر جامعه گفت: تمامی این اقدامات تاثیرات مطلوبی در جامعه دارند. اما به نظر می رسد بیشترین تاثیر را اجرای طرح تکریم ارباب رجوع داشته باشد. وقتی متهم و شاکی می بینند که مورد احترام کارمندان و قضات هستند قطعا در برخوردشان با یکدیگر رعایت ادب و احترام را خواهند کرد. در نتیجه ارباب رجوع به دادرسی در دستگاه قضایی اعتماد پیدا می کند و این حس اعتماد موجب آرامش او می شود. متقابلا وجود آرامش در محل کار ضمن افزایش کارایی کارکنان، فضای مذاکره برای سازش طرفین پرونده را نیز فراهم می کند.
وی در خصوص چگونگی اجرای طرح تکریم ارباب رجوع اظهار داشت: با توجه به تاکیدات رئیس کل دادگستری استان مبنی بر رضایت مراجعان، تمامی مجتمع های قضایی و دادگاه های بخش استان مورد بازرسی قرار گرفت و نواقص موجود از نظر تامین تجهیزات و تاسیسات لازم رفع شد.
"محجوب" با اشاره به اقدامات معاونت فرهنگی استان در خصوص ستاد صبر اظهار داشت: در حوزه صلح و سازش همایش صبر در سال جاری را برگزار کردیم. همچنین ارتقای آگاهی های عمومی از طریق رسانه ملی و بروشورهای حقوقی گام به گام نیز از دیگر اقدامات انجام یافته در این زمینه بود.
معاون فرهنگی دادگستری استان خراسان شمالی گفت: برنامه های فرهنگی علاوه بر بودجه، نیاز به زمان کافی برای برقراری ارتباط با کارکنان را دارد. متاسفانه تراکم کاری و شلوغی دادگاه ها و همچنین از سویی کمبود نیروی انسانی در دادگستری ها، انجام اقدامات فرهنگی را با دشواری روبرو ساخته است لذا لازم است تا مدیران مسئول در این خصوص چاره ای بیاندیشند تا ساعات مشخصی در هفته را به برنامه های فرهنگی در مجتمع های قضایی اختصاص دهند.
 
کد مطلب : ۴۵۸۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات