۰

منظور از عندالمطالبه یا عندالاستطاعه در قباله های ازدواج چیست؟

تاریخ انتشار
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۹
منظور از عندالمطالبه یا عندالاستطاعه در قباله های ازدواج چیست؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، قانون حقوق و تکالیفی برای زوجین تعیین کرده و ضمانت اجراهائی برای آن در نظر گرفته ، اما باید توجه داشت که این امر به تنهایی نمی‌تواند آرامش و سعادت خانواده را تامین کند. بلکه آنچه در خوشبختی خانواده بیشتر از قانون موثر می باشد اخلاق است وزوجین باید با صفا و صمیمیت با هم زندگی کنند و از کمک به یکدیگر و تشریک مساعی در جهت تحکیم روابط عاطفی دریغ نورزند و گذشت و فداکاری داشته باشند، تا کانون خانوادگی را همیشه گرم و سعادتمند نگاهدارند. بنابراین توسل به ضمانت اجرای حقوقی و رجوع به مقامات قضایی، به هنگام ضرورت، به عنوان آخرین علاج، باید مورد استفاده قرار گیرد.

سوال: منظور از عندالمطالبه یا عندالاستطاعه در قباله های ازدواج چیست؟
پاسخ: منظور از عندالمطالبه، به اين معني است كه به محض امضاي عقدنامه، زن اگر بخواهد مي‌تواند با مراجعه به محاكم و دادگاه‌هاي خانواده يا مراجعه به اجراي ثبت تقاضای دریافت تمام يا قسمتي از مهريه را نماید. اما عندالاستطاعه به اين معني است كه زن هنگانی مي‌تواند مهريه خودش را مطالبه كند و مرد را ملزم به پرداخت آن كند كه توان پرداخت مهريه را درشوهر ببيند.

سوال: تقسیم بندی فوق چه تأثیری در سهولت وصول مهریه دارد؟
پاسخ: اين مساله باعث مي‌شود كه تعادلی در شرايط پرداخت مهریه بوجود ‌آيد. بطوریکه هم زن به طور كلي از مهريه محروم نمي‌شود و هم در مواردي كه مرد قادر به پرداخت مهريه نيست به زندان نمی رود. زيرا اغلب اين اقدامات باعث تزلزل بنيان خانواده مي‌شود.
کد مطلب : ۳۶۳۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما