۰

امر به معروف و نهی ازمنکر، علی رغم جایگاه ویژه اش در شریعت مورد غفلت قرار گرفته

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۰
امر به معروف و نهی ازمنکر، علی رغم جایگاه ویژه اش در شریعت مورد غفلت قرار گرفته
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه از دادگستری سمنان، در این نشست که با حضور رئیس کل دادگستری استان سمنان و رئیس این شورا برگزار شد، سید محسن مظهری امر به معروف و نهی از منکر را از جمله واجبات مهمی دانست که علی رغم جایگاه ویژه اش در دین مبین اسلام دارد مورد غفلت قرار گرفته است.
 
مظهری کنترل اجتماعی و نظارت همگانی را در کنار نظارت های سازمانی که در چارچوب قانون صورت می گیرد را مورد تاکید و توجه قرار داد و افزود: وقتی امر به معروف و نهی از منکر را در کنار وظیفه ی همگانی و اجتماعی در سازمان مورد پیگیری و تاکید قرار می دهیم باید،  معروف ها و منکر های سازمانی نیز به عنوان شاخص تعیین و مورد توجه و تذکر قرار گیرند.
 
رئیس شورای قضایی استان سمنان تذکر در خصوص موضوعات عامه و مربوط به تکالیف هر انسان همچون غیبت نکردن، دروغ نگفتن و دیگر موضوعات مبتلا به را مفید دانست و تاکید کرد: در کنار این موضوعات عام موضوعات خاصی نیز در سازمان مطرح می شود مانند حفظ بیت المال، کم کاری نداشتن، تکریم ارباب رجوعان، حفظ شئونات و جایگاه ها که در سازمان باید به صورت ویژه به آنها پرداخته شود.
 
در ادامه این نشست معاون فرهنگی دادگستری استان به عنوان دبیر شورا، تشکیل و فعالیت شورای امر به معروف و نهی از منکر در سطح استانها را بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده توسط قوه قضائیه دانست و افزود: ضمن اجرای دستورالعمل قوه قضائیه تلاش خواهد شد با ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان نیز همکاری و تعامل لازم صورت گیرد.
 
حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی جلالی امر به معروف و نهی از منکر را برجسته ترین ، بارز ترین و گرامی ترین واجب در بین واجب ها عنوان کرد و افزود: قرآن کریم به کرات به اهمیت این فریضه اشاره نموده و آمرین به معروف و نهی کنندگان از منکر را از صالحین، رستگاران و بهترین امت میداند.
 
در ادامه این نشست دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان نیز به عنوان عضو شورا به برخی از موضوعات مهم و قابل توجه در امر به معروف و نهی از منکر در سازمان از جمله لزوم تذکر همکاران به برخی از مراجعین و  طرفین پرونده ها که شئونات را رعایت نمی کنند اشاره کرد.
قرار است شورای امر به معروف و نهی از منکر دادگستری به صورت فصلی نشست هایی را در رده ی استانی برگزار و در سایر حوزه های قضایی شهرستانها و بخش ها نیز این شورا فعال شود.
کد مطلب : ۲۶۲۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات