۰
رئیس کل دادگستری استان قزوین:

فرهنگ صلح و سازش باید بخشی از فرهنگ زندگی مردم شود

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۳
فرهنگ صلح و سازش باید بخشی از فرهنگ زندگی مردم شود
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه از دادگستری استان قزوین، جمال انصاری در بازدید از شورای حل اختلاف استان قزوین و دیدار با کارکنان این مجموعه، شورای حل اختلاف را مرکزی مهم و تأثیرگذار در روابط اجتماعی جامعه دانست و بیان داشت: نباید به شورای حل اختلاف نگاهی سطحی و اداری داشته باشیم زیرا که این مجموعه با پیوندی که با اقشار مختلف مردم دارد، توانسته کارنامه عملکرد قابل دفاعی از خود ارائه کند.
 
وی ادامه داد: البته نباید موفقیت های موجود ما را در ادامه کار راضی کرده و متوقف کند بلکه لازم است حرکت رو به جلو و کسب موفقیت های بیشتر هدف باشد و به موفقیت های موجود راضی و قانع نباشیم.
 
رئیس کل دادگستری استان بیان کرد: حضور اقشار مختلف مردم در شورای حل اختلاف و هم افزایی و همکاری اندیشه ها و تفکرات مختلف برای ایجاد بسترهای آرام در میان تکاپوهای زندگی روزمره فرصتی عظیم و گران سنگ است که باید به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.
 
انصاری خاطرنشان کرد: صلح و سازشی که در شورای حل اختلاف دنبال می شود یکی از مصادیق گام برداشتن در مسیر تحقق این آیه شریف است بنابراین صلح و سازش در میان مسلمانان یک فرهنگ قرآنی است که باید بخشی از فرهنگ زندگی روزمره مردم شود.
 
وی مبنای تشکیل شورای حل اختلاف را اصلاح عنوان کرد و گفت: باید با برنامه‌ریزی تلاش کرد تا سازش محوری جای خود را به حکم محوری ندهد.
 
رئیس کل دادگستری استان از ماده 189 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران سخن به میان می‌آورد و توضیح ‌داد: بر اساس این قانون به منظور کاهش مراجعه مردم به محاکم قضایی و در راستای توسعه مشارکت‌های مردمی، رفع اختلاف محلی و نیز حل و فصل اموری که ماهیت قضایی ندارد یا ماهیت قضایی آن از پیچیدگی کمتری برخوردار است به  شوراهای حل اختلاف واگذار شده است.
 
انصاری اعلام کرد: کاهش مراجعه مردم به محاکم قضایی رفع اختلافات محلی، حل و فصل اموری که ماهیت قضایی ندارد یا از ماهیت قضایی کمتری بر خوردار است، جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها، کاهش هزینه‌های اصحاب دعاوی، رفع خصومت و پیچیده نبودن تشریفات آیین دادرسی و ... از جمله ویژگی دادرسی شورای حل اختلاف است.
 
وی یادآور شد: امروز شورای حل اختلاف استان قزوین در اقصی نقاط استان حضور پررنگ و موثر دارد و لازم است اقشار مختلف در کنار این شورا به گسترش فرهنگ صلح و سازش کمک کنند.
 
 
کد مطلب : ۲۶۰۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات