۰

سوال حقوقی

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۳
سوال حقوقی
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، هرگاه شخص يا اشخاصي در اثر ازدحام كشته شوند و يا جسد مقتولي در خيابان و اماكن عمومي پيدا شود و نتوان اين قتل را به كسي منتسب كرد، از جمله مواردی است که با حصول شرایطی ديه از بيت‌المال پرداخت مي‌شود. فرقي نمي‌كند كه متوفي به واسطه قتل عمد كشته شده باشد يا قتل غيرعمد مانند قتل ناشي از بي‌احتياطي در امر رانندگي. پس اگر جسد فردي در اتوبان و يا جاده پيدا شود و پس از بررسي به دست آيد كه آن شخص در تصادف كشته شده و تلاش مراجع انتظامي و قضايي نيز براي شناسايي مقصر بي‌نتيجه بماند در اين حالت ورثه اين شخص ديه او را از دولت دريافت مي‌كنند.
در صورتی که به راننده ی مقصر به واسطه ی مرگ یا فرار دسترسی نباشد و تلاش دستگاه قضایی برای پیدا کردن او مؤثر واقع نگردد دیه از اموال راننده ی مقصر (یعنی راننده ای که شناسایی شده ولی فوت شده یا به علت فرار به او دسترسی نتوان پیدا کرد) برداشت خواهد شد و اگر اموال وی برای پرداخت دیه کافی نباشد، آنگاه از بیت المال پرداخت می شود.
پرسش: آيا پرداخت ديه از بيت‌المال فقط در مورد قتل است يا به صدمات بدني نيز قابل تسري است؟
پاسخ: در گذشته قانون در اين خصوص ساكت بود ولي در این ارتباط قانونگذار در سال 1392 با استفاده از منابع فقهی این خلأ را بر طرف کرد و در قانون مجازات اسلامی مقرر داشت در مورد صدمات بدنی نیز پرداخت دیه از بیت المال ممکن می باشد.
کد مطلب : ۴۸۳۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات