۱

ضمانت اجرای ممانعت از حق ملاقات فرزند بعد از طلاق چیست؟

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۱
ضمانت اجرای ممانعت از حق ملاقات فرزند بعد از طلاق چیست؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، سلب كلي حق ملاقات از پدر يا مادری كه حضانت به عهده او نيست، برخلاف صراحت قانون مدني است و دادگاه نمي‌تواند حكم به آن بدهد. با اين حال مطابق قانون حمایت خانواده، هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل برخلاف مصلحت اوست یا در صورتی که مسؤول حضانت از انـجام تکالیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی‌حق شود، دادگاه می‌تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش‌بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل، تصمیم مقتضی اتخاذ کند.
البته زماني كه ملاقات برای فرزند ضرر جاني داشته باشد و پدر يا مادر دچار حالات خطرناك رواني باشد، برای جلوگيری از صدمه به فرزند، با حكم دادگاه قیمی از بین بستگان نزدیک منصوب می‌شود.
 ضمانت اجرای ممانعت از حق ملاقات
در صورتی‌که پدر يا مادرِ دارای حق حضانت، با مخالفت در ملاقات فرزند خود مواجه شود، می‌تواند دادخواست خود را برای صدور «حكم تعيين اوقات و زمان و مكان ملاقات» و نیز صدور دستور موقت برای ملاقات به دادگاه خانواده ارایه دهد. در بيشتر موارد دستور موقت برای «ملاقات سریع» در همان روز صادر مي‌شود و پدر یا مادر با داشتن دستور موقت مي‌تواند با مراجعه به اجرای احكام، خواستار اجرای حكم شود و با دريافت اجراييه و مراجعه به كلانتری محدوده سكونت خوانده يا محل احتمالي تحصيل يا نگهداری كودك، حکم دستور موقت را اجرا كند. همچنین در صورت لزوم مي‌توان از ضمانت اجرای قانون حمایت خانواده استفاده كرد كه مقرر می‌دارد: هرگاه مسؤول حضانت از انـجام تکالیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذیحق شود، برای بار اول به پرداخت جزای نقدی و در صورت تکرار، به حداکثر مجازات مذکور محکوم می‌‌شود.
موارد عدم موافقت با حق ملاقات فرزند
عدم مواظبت، اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار، اشتهار به فساد اخلاق و فحشا، ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی، سوء‌استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی (مانند فساد و فحشاء، تکدی‌گری و قاچاق) و تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف و به‌طور کلی انحطاط اخلاقی پدر و مادر، از دلایل سقوط حق ملاقات فرزند است. در این صورت، برای نگهداری فرزند قیم تعیین می‌شود.
کد مطلب : ۴۷۴۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما