۰

ضابطین دادگستری به چند دسته تقسیم می شوند؟

تاریخ انتشار
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۳
ضابطین دادگستری به چند دسته تقسیم می شوند؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، ضابطین دادگستری عبارتند از:
الف- ضابطان عام شامل فرماندهان، افسران و درجه‌داران نيروی انتظامی جمهوري اسلامي ايران كه آموزش مربوط را ديده باشند.
ب- ضابطان خاص شامل مقامات و مأموراني كه به موجب قوانين خاص در حدود وظايف محول شده ضابط دادگستري محسوب مي‌شوند؛ از قبيل رؤسا، معاونان و مأموران زندان نسبت به امور مربوط به زندانيان، مأموران وزارت اطلاعات و مأموران‏ نيروي‏ مقاومت‏ بسيج‏ سپاه‏ پاسداران‏ انقلاب ‏اسلامي. همچنين ساير نيروهاي مسلح در مواردي كه به موجب قانون تمام يا برخي از وظايف ضابطان به آنان محول ‌شود، ضابط محسوب می شوند.
كاركنان وظيفه، ضابط دادگستری محسوب نمی شوند، اما تحت نظارت ضابطان مربوط در اين مورد انجام وظيفه می كنند و مسؤوليت اقدامات انجام شده در اين رابطه با ضابطان است. اين مسؤوليت نافی مسؤوليت قانوني كاركنان وظيفه نيست.
احراز عنوان ضابط دادگستری، علاوه بر وثاقت و مورد اعتماد بودن منوط به فراگيری مهارت‌های لازم با گذراندن دوره‌های آموزشی زير نظر مرجع قضايی مربوط و تحصيل كارت ويژه ضابطان دادگستری است. تحقيقات و اقدامات صورت گرفته از سوي اشخاص فاقد اين كارت، ممنوع و از نظر قانونی بدون اعتبار است.
دستورهای مقام قضايي به ضابطین دادگستری به صورت كتبی، صريح و با قيد مهلت صادر مي‌شود. در موارد فوری كه صدور دستور كتبی مقدور نيست، دستور به‌صورت شفاهی صادر می شود و ضابط دادگستری بايد ضمن انجام دستورها و درج مراتب و اقدامات معموله در صورتمجلس، در اسرع وقت و حداكثر ظرف بيست و چهار ساعت آن را به امضای مقام قضايی برساند.
ضابطین به محض اطلاع از وقوع جرم در جرایم غیرمشهود مراتب را برای کسب تکلیف و اخذ دستورات لازم به دادستان اعلام می کنند و در خصوص جرایم مشهود و تمامی اقدامات لازم را به منظور حفظ آلات و ادوات و آثار جرم و جلوگیری از فرار متهم و یا تبانی، تعقیب و تحقیقات مقدماتی را انجام و بلافاصله دادستان می رسانند.
گزارش ضابطین درصورتي معتبر است كه بر خلاف اوضاع و احوال و قرائن مسلم قضيه نباشد و بر اساس ضوابط و مقررات قانوني تهيه و تنظيم شود.
ضابطین دادگستری مكلفند شاكی را از حق درخواست جبران خسارت و بهره‌مندی از خدمات مشاوره‌ای موجود و ساير معاضدت‌های حقوقی آگاه سازند همچنین مكلفند اظهارات شاكی در مورد ضرر و زيان وارده را در گزارش خود به مراجع قضايی ذكر كنند.
ضابطین دادگستری در تحقیقات مقدماتی حق اخذ تأمین را ندارند و باید در اسرع وقت نتیجه اقدامات خود را به اطلاع دادستان برسانند و نمی توانند متهم را در بازداشت نگهدارند.
بازجويی و تحقيقات از زنان و افراد نابالغ درصورت امكان بايد توسط ضابطان آموزش‌ديده زن و با رعايت موازين شرعی انجام شود.
چنانچه در جرایم مشهود بازداشت متهم برای تکمیل تحقیقات ضروری باشد موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ شود و حداکثر تا مدت ۲۴ ساعت می توانند متهم را تحت نظر نگهدارند و در اولین فرصت باید مراتب جهت اتخاذ تصمیم قانونی به اطلاع دادستان برسد و نیز بازرسی منازل، اماکن و اشیا و جلب اشخاص در جرایم غیرمشهود باید با اجازه مخصوص مقام قضایی باشد هرچند اجرای تحقیقات به طور کلی از طرف مقام قضایی به ضابطین ارجاع شده باشد.
کد مطلب : ۴۷۳۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما