۰

اوصاف دعوی عمومی چیست؟

تاریخ انتشار
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸
اوصاف دعوی عمومی چیست؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، قانون آیین دادرسی کیفری محکومیت به کیفر را تنها ناشی از ارتکاب جرم اعلام کرده و در ماده ۸  بیان داشته که جرم می‌تواند دو حیثیت داشته باشد که یک جنبه آن، حیثیت عمومی از جهت تجاوز به حدود و مقررات الهی یا تعدی به حقوق جامعه و اخلال در نظم عمومی است.
از جمله مهمترین و اساسی ترین مصادیق نظم عمومی، برقراری نظم و امنیت و جلوگیری از هرگونه هرج و مرج در جامعه است که در کشور ما بر عهده نیروهای انتظامی گذاشته شده که به عنوان ضابطین دادگستری، تحت امر دادستان انجام وظیفه می کنند.
بعد از اینکه جرمی اتفاق افتاد:
1- ابتدا دادستان به عنوان مدعی العموم وارد عمل می شود و به محض اطلاع از طریق ضابطین و یا به موجب شکایت شاکی خصوصی، با ارجاع امر به بازپرس و یا دادیاران دادسرا، ضمن حفظ دلایل و مدارک جرم، به تعقیب متهم یا متهمین می پردازد.
2- از سوی دیگر بزهکاری که مرتکب جرمی شده است که جرم وی واجد جنبه عمومی باشد، وقتی تعقیب آن شروع شود، دیگر متوقف نمی شود. منظور از جنبه عمومی مواردی است که به طور مستقیم با نیازهای مردم از جمله حفظ امنیت سر و کار دارد.
3- البته در بعضی اوقات، مختومه شدن بستگی به این دارد که دادسرا یا دادگاه کیفری وارد چه مرحله‌ای از رسیدگی شده باشد. چنانچه این امر قبل از اثبات جرم باشد مثلاً در خصوص جرم جعل تا قبل از اعلام نظر کارشناس رسمی مبنی بر مجعول بودن سند، رضایت و گذشت می‌تواند باعث مختومه شدن گردد. در مواردی هم به تشخیص مقام قضایی ممکن است این مختومه شدن، صورت نگیرد. اما اگر نظریه کارشناس رسمی و تحقیقات بعمل آمده دلالت بر مجعول بودن سند باشد، در این صورت گذشت غالباً نمی‌تواند باعث مختومه شدن پرونده شود.
منظور از جنبه عمومی مواردی است که به طور مستقیم با نیازهای مردم از جمله حفظ امنیت سر و کار دارد. مانند قتل و آدم ربایی و ولگردی، حمل اسلحه غیر مجاز، شرب خمر که این گونه جرایم با گذشت شاکی ساقط نمی شود. بنابراین برای حفظ حقوق جامعه و نظم عمومی در جرایم غیرقابل‌گذشت مثل کلاهبرداری یا جعل، گذشت شاکی بر خلاف برخی از باورهای غلط، موجب مختومه شدن پرونده نخواهد شد.
 
کد مطلب : ۴۷۲۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما