۰

عوامل مؤثر بر طلاق کدام است؟

تاریخ انتشار
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۹
عوامل مؤثر بر طلاق کدام است؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، تفاوت ديدگاه‌های زن و مرد و در نتیجه اختلاف در توقعات و خواسته‌های آن‌ها از هم، عدم شناخت کافی از ویژگی‌های شخصیتی و فرهنگی یکدیگر و تغيير شيوه‌های همسريابی در سال‌هاي اخير را می‌توان از مهم‌ترین دلایل طلاق دانست. بچه‌دار نشدن، دخالت‌های به ظاهر دلسوزانه اطرافیان و مشاوره های غیرکارشناسانه ديگران در زندگي زناشويي نيز از عوامل ديگر جدايي به شمار مي‌روند. بنابراین شایسته است دختر و پسر قبل از ازدواج با رفتار‌های يكديگر آشنا شوند و از مشاوران مجرب بهره بگیرند.
زندگي زناشویی، در ابتدا توأم با عشق و ابراز علاقه‌ی فراوان است، اما با گذشت زمان و کم‌ترشدن روابط عاطفی که تا اندازه ای هم طبیعی است، کم‌توجهی زن به همسر خود بعد از تولد فرزند، تغییر ارزش‌های موجود در خانواده یا کم‌شدن میزان مسوولیت ‌پذیری مزدوجین، ممکن است صبر و تحمل آن‌ها در برابر مشکلات کوچک و بزرگ کم شود و به بنيان خانواده‌ آسیب برسد. در هر حال، بر کسی پوشیده نیست که گسست خانواده به عنوان هسته اصلی و اولیه‌ جامعه، ناهنجاری‌های اجتماعي را به دنبال خواهد داشت؛ از جمله این‌که امکان دارد آن شخص پس از طلاق، برای رفع نیازهای فردی خود، در برخورد با دیگر اعضای جامعه دچار کج‌روی‌های اخلاقی شود.
مشکلات روحی و روانی ناشی از طلاق
در مورد مشكلات زنان بعد از طلاق، بخصوص باید به تنهايي و افسردگی‌ تعداد قابل توجهی از آن‌ها اشاره کرد؛ زیرا ‌زنان بعد از ازدواج، تمام عاطفه و احساس خود را نثار همسران‌شان مي‌كنند و زماني كه پیوندشان به جدایی می‌انـجامد، احساس شكست‌خوردگي غيرقابل جبراني به آن‌ها دست مي‌دهد. احساس باخت در طلاق، در زنان به دلیل ویژگی‌های ارتباطي شخصیتی، نسبت به مردان بیشتر است. عدم اعتماد عمومي جامعه به زنان مطلقه، بر مشکلاتشان می‌افزاید و به دليل نگاه نامناسب جامعه، آثار سوء طلاق برای آن‌ها بيشتر ظهور و بروز پیدا می‌کند. افزایش مشكلات اقتصادی زنان بعد از طلاق، تشکیل مجدد خانواده را برای رفع نیازهای مادی و  ترمیم روحی آن‌ها ایجاب می‌کند، اما از آن‌جا که در جامعه ما امکان چنین شرایطی برای این قشر چندان فراهم نیست، شاهد افزایش ورود آن‌ها به فعالیت‌های بزهکارانه برای امرار معاش هستیم.
اگر مردی بعد از جدايي به تنهايی به زندگي ادامه دهد، به نسبت جنس مخالف چندان دچار مشکلات عاطفی نخواهد شد، زیرا بعد از يك شكست در زندگی، در بیشتر موارد فعاليتی را برای خود تعریف می‌کند و ضمن سرگرم شدن، با شرایط جدید تطبیق‌پذیر می‌شود.
گذشته از این‌ها، از مشکلات زنان مطلقه، مزاحمت‌های گاه و بیگاه همسر سابق با انگیزه انتقام‌گیری است که به حقوق فردی و اجتماعی آن‌ها خدشه وارد خواهد ساخت. ضمن این‌که اگر بخواهند با خانواده خود زندگی کنند، گاهی اوقات دچار آزارهای روحی می‌شوند زیرا رفت و ‌آمدهای آن‌ها کنترل می‌شود و به دلیل حساسیت‌های جامعه، خانواده‌ها برای حفظ آبروی خود می‌کوشند از معاشرت‌های آن‌ها جلوگیری کنند. بالاخره این‌که اگر تصمیم بگیرند زندگی مستقلی تشکیل دهند، یافتن یک محل مسکونی مناسب که صاحب خانه‌اش مایل به اجاره آن به یک زن مطلقه باشد، کاری بسیار دشوار است و حتی اگر چنین خانه ای را هم بیابند، چه بسا با همسایگانی روبرو شوند که قصد داشته باشند آن‌ها را به نام ازدواج موقت طعمه هوسرانی خود  کنند.
کد مطلب : ۴۵۸۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما