۰

مبانی حقوقی خسارات وارده کدام است؟

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴
مبانی حقوقی خسارات وارده کدام است؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، قانون مقرر مي دارد "در صورت ورود خسارت به غير، در اثر بي احتياطي به ترک فعل مانند عدم نصب حفاظ اطراف پروژه ها ساختمانی، اطلاق می‎شود يا رعايت نکردن نظام هاي دولتي مانند ساخت و سازهای زاید بر جواز شهرداری، مقصر يا مقصرين حادثه مسئول جبران آن هستند که البته ميزان خسارت وارده و حدود مسئوليت و تقصير و تاثير هر يک از اشخاص دخيل در ايجاد خسارت با جلب نظر کارشناس برآورد و تعيين مي گردد. بدیهی است در صورتي که بي احتياطي يا رعايت نکردن نظام هاي دولتي منجر به قتل غير عمد گردد؛ طبق ماده 616 قانون مجازات اسلامي مصوب 1375 ضمانت اجراي کيفري در نظر گرفته است که مطابق آن مقصر به حبس از 1 تا 3 سال و پرداخت ديه در صورت مطالبه اولياي دم محکوم خواهد شد." در این راستا پرونده در ابتدا براي انجام تحقيقات مقدماتي در دادسراي عمومي و انقلاب مطرح و در صورت صدور قرار مجرميت و کيفرخواست جهت صدور حکم به محاکم عمومی (کيفری) ارسال مي گردد.
از طرفی دیگر، طبق قانون مدني نيز اين موضوع دارای مبانی حقوقي است. زیرا بر اساس قاعده تسبيب و مطابق ماده 331 قانون مدني هركس سبب تلف مالي بشود بايد مثل يا قيمت آن را بدهد.
بنابراین مبنای مسئولیت در ورود ضرر به ديگري وجود رابطه سببيت است. بر همين اساس فرد زيان ديده كه در راستاي گودبرداري غيراصولي ملك مجاور، بناي وي تخريب يا آسيب ديده باشد، مي تواند پيگيري حقوقی كرده و از مقصر حادثه درخواست مطالبه خسارت كند كه دادگاه نيز پس از تعيين كارشناس با احراز رابطه علیت و مشخص شدن ميزان خسارت، حکم به نفع وی خواهد داد. از جمله شیوه های جبران خسارت ناشی از چنین حوادثی، دادن هزینه معادل خسارت، اعاده به وضع سابق و از بین بردن منبع ضرر می باشد.
کد مطلب : ۴۵۷۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما