۰

آثار تحصیل تابعیت ایران نسبت به خود شخص کدام است؟

تاریخ انتشار
يکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴
آثار تحصیل تابعیت ایران نسبت به خود شخص کدام است؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، اشخاصی که به تابعیت ایران پذیرفته می ‌شوند، از کلیه حقوقی که برای ایرانیان مقرر است، برخوردارند و می‌ توانند در محدوده قوانین و مقررات جاری از حقوق فردی و اجتماعی به‎عنوان یک ایرانی بهره‎مند شوند. با این توصیف ضمن این‎که خللی در کسب و کار آن‎ها بوجود نمی ‎آید، از حق تملیک و تمّلک اموال غیرمنقول نیز، برخوردار می ‌شوند. مگر برخی از انواع حقوق سیاسی یا اجتماعی که به سطح حقوق ایرانیانی که دارای تابعیت اصلی ایران هستند، نمی‌ رسد.
در این ارتباط ماده 982 قانون مدنی مقرر می ‎دارد: اشخاصی که تابعیت ایران تحصیل کرده یا تحصیل کنند، از کلیه حقوقی که برای ایرانیان مقرر است بهره‌مند می‌شوند اما نمی‌ توانند به مقامات ذیل شامل ریاست جمهوری و معاونان او؛ عضویت در شورای نگهبان و ریاست قوه قضاییه؛ وزارت، کفالت وزارت، استانداری و فرمانداری؛ عضویت در مجلس شورای اسلامی؛ عضویت شوراهای استان، شهرستان و شهر؛ استخدام در وزارت امور خارجه و نیز احراز هرگونه پست یا مأموریت سیاسی؛ قضاوت؛ عالی‌ترین رده فرماندهی در ارتش و نیروی انتظامی و تصدی پست‌های مهم اطلاعاتی و امنیتی نائل شوند.
بدیهی است فلسفه وضع چنین محدویت‎هایی از آن‎جا ناشی می ‎شود که مشاغل فوق دارای اهمیت خاصی است و اشتغال به آ‎ن‎ها در صورتی‎که همراه با مقاصد متقلبانه باشد، صدمه بزرگی به مملکت وارد می‌آورد.
در مقابل حقوق مذکور فرد بیگانه‌ای که به تابعیت ایران پذیرفته می‌ شود، دارای تکالیفی از جمله اطاعت نسبت به قوانین و رعایت مقررات کشور، احترام نسبت به حیثیت و شئون ملی ایران، پرداخت مالیات، خدمت نظام وظیفه و اطاعت نسبت به دولت است.
کد مطلب : ۴۵۳۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما