۰

مجازات تحصیل مال غیر با استفاده متقلبانه از رایانه چیست؟

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
مجازات تحصیل مال غیر با استفاده متقلبانه از رایانه چیست؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، یکی از روش های رایج فریبکاران از طرقی مانند فيشينگ است که به موردی گفته می شود که، به‌ وسیله هکر یا حمله‌کننده با انتساب به شخص یا سازمانی معتبر برای دزدیدن اطلاعات حساس مانند نام کاربری، رمز عبور و رمز کارت‌های اعتباری ربوده می شود. در این نوع کلاهبرداری، اصولاً زیان دیده، اموال خود را به کلاهبردار تسلیم نمی کند بلکه در بیشتر موارد از حساب او، سوء استفاده به عمل آمده و بدهکار می شود و یا از حساب مربوط به نحو متقلبانه و برخلاف رضایت و اطلاع ذینفع برداشت می شود.
این امر مورد توجه قانون تجارت الکترونیکی تحت عنوان کلاهبرداری رایانه ای قرار گرفته و هم چنین به جعل رایانه ای نیز اشاره شده تا امکان سوء استفاده از فضای دیجیتال به حداقل برسد.
توضیح اینکه، در اجرای قانون تجارت الكترونیكی، مجازات كلاهبرداری رایانه ای، حبس از یك سال تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذه، و نیز ردّ مال به صاحبان‌ اموال‌ می باشد. ممکن است كلاهبرداری رایانه ای همراه با جرایم دیگری مانند جعل یا استفاده از كارت های‌ مجعول اتفاق بیفتد. بدین ترتیب چنانچه ایجاد یا محو یا تغییر داده‌ها و كلید علائم و كد های قابل‌ پردازش در سیستم رایانه‌ای بدون تحصیل وجه‌، مال یا امتیاز باشد، جرم جعل رایانه ای نیز موضوع قانون تجارت الكترونیك می باشد، که در این خصوص قانونگذار مقرر داشته: "هركس در بستر مبادلات ‌الكترونیكی‌، از طریق ورود، تغییر، محو و توقف "داده پیام‌" و مداخله در پردازش "داده پیام‌" و سیستم‌های رایانه‌ای‌، و یا استفاده از وسایل كاربردی سیستم‌های رمزنگاری تولید امضاء مثل كلید اختصاصی‌، بدون مجوز امضاء كننده و یا تولید امضای فاقد سابقه ثبت در فهرست دفاتر اسناد الكترونیكی و یا عدم انطباق آن وسایل با نام دارنده در فهرست مزبور و اخذ گواهی مجعول و نظایر آن ‌اقدام به جعل "داده پیام‌"های دارای ارزش مالی و اثباتی نماید تا با ارائه آن به مراجع اداری‌، قضایی‌، مالی و غیره به عنوان "داده پیام‌"های معتبر استفاده نماید جاعل محسوب و به مجازات حبس از یك تا سه سال و پرداخت جزای نقدی محكوم می‌شود."
کد مطلب : ۴۴۹۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما