۰

صیانت از حقوق افراد در برابر جرایم پیامکی چگونه انجام می گیرد؟

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵
صیانت از حقوق افراد در برابر جرایم پیامکی چگونه انجام می گیرد؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، منظور از جرایم پیامکی، ارسال متن از طريق تلفن همراه است. در قوانین کیفری جاری، جرایم به سه دسته تقسیم می‌شوند: 1) جرايم عليه اموال و مالكيت که منظور جرايمي است كه بر ضد اموال فيزيكي و دارايي شخص ارتكاب مي‌يابد مانند سرقت و كلاهبرداري، 2) جرايم عليه امنیت مانند قتل كه گاه بر جسم و جان انسان تاثیر می‌گذارد. 3) جرايم عليه اشخاص مانند توهين و‌ افترا که آبرو و حیثیت معنوي افرد را خدشه دار مي‌کند. در واقع توهین عبارت از رفتار عمدی خلاف قانون است که به موجب عرف باعث وهن شود. رکن مادی این جرم رفتار مادی موهن نسبت به فرد معین است. رکن معنوی آن قصد و علم به اهانت آمیز بودن رفتار است.
بنابراین از آنجاییکه بستر ارتكاب جرايم پیامکی از طريق ارسال پیامک‌ اعم از نوشتاری، صوتي و تصويري است، می توان اين جرايم را در زمره جرایم عليه حيثيت معنوي و رواني اشخاص دسته‌بندی کرد. و همين‌‌كه به قصد مزاحمت پیامک ارسال شود ولو اينكه تلفن همراه دیگری در حالت بدون صدا باشد باز هم جرم محقق شده و مقيد به اين نيست كه حتماً موجب آزار و اذیت وی شده باشد. البته از آنجاییکه ادله سنتي مثل شهادت در اثبات اين جرم نقش کمرنگ‌تری دارند، بهترين شيوه براي اثبات آن، استعلام از مخابرات است.
در خصوص مجازات مرتکبین این دسته از جرایم، بر اساس قانون ‌هرگاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک ماه تا شش ماه محکوم خواهد شد.
نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی
نشر اکاذیب از جمله جرایمی است که تحقق آن موکول به وقوع نتیجه ضرر یا تشویش نیست. در این دسته از جرایم اعمال معینی به شخص یا اشخاص نسبت داده نمی‌شود، بلکه اخبار یا مطالب بی‌اساس به‌طور کلی اظهار می‌شود. اظهار كردن به ‌معنای فاش کردن، آشکار کردن است که در اینجا بیشتر معنای آشکار و فاش کردن مد نظر است و بنابراین ظاهر یا علنی شدن کذب ضروری است. بنابراین هر کس به قصد ضرر زدن به دیگران یا تشویش اذهان عمومی اقدام به بیان اکاذیب کند، مجرم شناخته می شود. عناوین نشر اکاذیب یا اشاعه اکاذیب برگرفته از متن قانون مجازات اسلامی و شامل هر دو مصداق اعمال مجرمانه جرم یعنی اظهار اکاذیب و جرم انتساب اعمال خلاف حقیقت به دیگران است .به موجب قانون مذکور: “هركس به قصد اضرار به غير يا تشويش اذهان عمومي يا مقامات رسمي به وسيله نامه يا شكواييه يا مراسلات يا عرايض يا گزارش يا توزيع هر گونه اوراق چاپي يا خطي با امضا يا بدون امضا اكاذيبي اظهار کند يا با همان مقاصد اعمالي را بر خلاف حقيقت راساً يا به عنوان نقل قول به شخص حقيقي يا حقوقي يا مقامات رسمي تصريحاً يا تلويحاً نسبت دهد، اعم از اينكه از طريق مزبور به نحوي از انحاء ضرر مادي يا معنوي به غير وارد شود یا خیر، علاوه بر اعاده حيثيت در صورت امكان، بايد به حبس از دو ماه تا دو سال يا شلاق تا 74 ضربه محكوم شود." در واقع، در تفسیر آن باید بیان داشت عنصر اصلی از نظر قانونی اظهار كردن شرط وقوع جرم دانسته شده، که باید در رفتار مرتکب ظهور داشته باشد.
کد مطلب : ۴۲۴۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما