۰

تفاوت فروش و پیش فروش آپارتمان چیست؟

تاریخ انتشار
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۳
تفاوت فروش و پیش فروش آپارتمان چیست؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، بدنبال گسترش روز افزون تخلفات و جرایم در حوزه پیش‌فروش واحد های مسکونی و با توجه به لزوم جلوگیری از تضییع حقوق پیش‌خریداران و در راستای کاهش وقوع برخی جرایم از جمله کلاهبرداری و به منظور وضع مقررات پیشگیرانه، قانونی به تصویب رسیده تا موجبات اطمینان خاطر مردم را فراهم نماید.
در چند دهه گذشته خرید و فروش آپارتمان یكی از شایع ترین اقسام معاملات بوده، و همین پدیده سبب شده كه قانونگذار در سال 1343 به وضع قانون تملك آپارتمان ها مبادرت ورزد. این قانون که در واقع همزمان با تولد آپارتمان نشینی تدوین یافت بیشتر ناظر به مواردی است که هنگام خرید و فروش، مورد معامله ساخته شده تحویل مشتری می شود.
لیکن معاملات پیش خرید آپارتمان ها مربوط به بناهایی است كه هنوز ساخته نشده و بناست در آینده ساخته شود، و لذا احکام مربوط به قرارداد های راجع به آن از ویژگی های خاصی برخوردار می باشد. در فرض معاملات پیش خرید آپارتمان ها، فروشنده متعهد به ساخت و ساز آن و معمولاً خریدار به طور اقساط ثمن مورد معامله را با احداث تدریجی ساختمان به فروشنده می پردازد. البته به موجب مباحث در پیش رو، نقشه و ماكت ساختمان در قرارداد معین و فروشنده هم متعهد می شود كه بر اساس آن واحد مربوطه را ظرف مدت معین ساخته و تحویل دهد.
لازم به ذكر است گاهی فروشنده یا فروشندگان آپارتمان های ساخته نشده در ابتدا مالك قطعات زمین یا عرصه هستند و گاه ابتدا مالك زمین نبوده، بلكه زمین را از مالك آن خریداری می كنند و خود به عنوان سازنده اقدام به ساخت آپارتمان در زمین مزبور می نمایند. فرض دیگر این است که در قالب قرارداد مشارکت مدنی، صاحب ملک یا سازنده (که در اینجا پیمانکار نامیده می شود) بنا به توافق سهم خود را در قالب پیش فروش به متقاضیان مسکن واگذار می نماید.
بنابراین مهمترین مسأله ای كه در باب فروش آنها مطرح می گردد توصیف حقوقی این نوع قراردادهاست كه با توجه به اینكه در هنگام قرارداد هنوز آپارتمانی موجود نیست و یا ساخته نشده، قرارداد مزبور چه ماهیتی دارد که اجمالاً باید گفت که متعلق هر قراردادی یا حق عینی است یا دینی، و از آنجایی که این نوع قراردادها خرید و فروش واحد های ساخته شده نیست، بلکه تعهد به احداث و واگذاری در آینده است، بنابراین یک حق دینی برای ذینفع بوجود می آورد.
کد مطلب : ۴۱۹۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات