۱

آشنایی با برخی مفاهیم کیفری

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۳
آشنایی با برخی مفاهیم کیفری
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، دعاوی در يك دسته بندی كلی به دو نوع حقوقی و كيفری تقسيم می‌شوند. دعاوی حقوقی شامل مطالبۀ خسارت، الزام به تنظيم سند رسمی املاك، مطالبۀ اجاره‌بها و اجرت‌المثل املاك می شود. لیکن دعاوی كيفری مانند خيانت در امانت، كلاهبرداری، جعل، قتل، ضرب و شتم و تخريب اموال دارای وصف مجرمانه هستند. در این بخش برخی از مفاهیم کیفری برای آشنایی آورده شده است.
شاکی: واژه‌ای است که در پرونده ‌های کیفری بکار برده می شود و خواهان به دعاوی و پرونده های حقوقی مربوط می‌شود؛ بنابراین هر جا پای جرم و مجازات در میان باشد با شاکی و در سایر موارد با خواهان سر و کار داریم. با این توصیف به فردی که به اتهام ضرب و جرح علیه کسی شکایت می کند شاکی، و شخصی که دادخواست خلع ید علیه فرد دیگری می دهد، خواهان گویند.
مشتکی‌عنه: این عنوان به کسی اطلاق می شود که از او شکایت شده است. در قانون آیین دادرسی کیفری تنها یک مورد از مشتکی‌عنه سخن گفته شده و آن هم در شرایط تنظیم شکواییه است. بر اساس ماده69  آن مشخصات و نشانی مشتکی‌عنه یا مظنون در صورت امکان باید در شکواییه نوشته شود. در ضمن مشتکی‌عنه می‌تواند در کل بازجویی سکوت کند. حق داشتن وکیل حق دیگری است که وی از آن برخوردار است. اخذ آخرین دفاع نیز حقی است که متهم یا مشتکی‌عنه که در رسیدگی‌های کیفری به وی اختصاص دارد و در مرحله تحقیقات مقدماتی گرفته می‌شود.
متهم: مرحله ای بعد از مشتکی‌عنه است. در صورتی که پرونده بعد از شکایت به جریان بیفتد کسی که از او شکایت شده یعنی مشتکی‌عنه، مورد تعقیب و تحقیق راجع به اتهام انتسابی قرار گیرد متهم نام خواهد گرفت. این شخص تا صدور حکم قطعی از سوی دادگاه عنوان متهم را خواهد داشت و تا این لحظه هیچ کس حق ندارد او را مجرم بداند و مثل مجرم با او رفتار کند.
مجرم: این عنوان در خصوص فردی است که كه مرتكب جرم مي شود و جرم به عملي گويند كه وجدان جمعي را جريحه دار كند به بيان ديگر هر فعل يا ترك فعلي كه نظم، صلح و آرامش اجتماعي را مختل سازد و قانون براي آن مجازاتي تعيين كرده باشد جرم محسوب مي شود. بنابراین، تا زمانی که حکم قطعی از دادگاه کیفری مبنی بر مجرمیت صادر نشده است نمی‌توانیم کسی را مجرم بدانیم و آنچه به وی مصداق دارد، همان متهم است.
کد مطلب : ۴۰۳۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما