۰

برای کاهش میزان مهریه چه تمهیدات قانونی اتخاذ شده است؟

تاریخ انتشار
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۵
برای کاهش میزان مهریه چه تمهیدات قانونی اتخاذ شده است؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، در نظام حقوق خانواده، آثار پس از ازدواج دو بخش رادر بر می گیرد؛ بخشی از این آثار دارای جنبه مالی و بخش دیگر از حقوق و تکالیف غیرمالی تشکیل شده است. البته امر ازدواج در درجه اول یک قرارداد غیرمالی است و روابط شخصی زوجین مهمتر از روابط مالی آنهاست.
حقوق مالی شامل نفقه، اجرت المثل، ارث، مهریه می شود. لیکن نیاز به تأکید می باشد درست است که قانون حقوق و تکالیفی برای زوجین تعیین کرده و ضمانت اجراهایی برای آن در نظر گرفته، لیکن باید توجه داشت که این امر به تنهایی نمی‌تواند آرامش و سعادت خانواده را تامین کند. بلکه آنچه در خوشبختی خانواده بیشتر از قانون موثر می باشد اخلاق است و زوجین باید با صفا و صمیمیت با هم زندگی کنند و از کمک به یکدیگر و تشریک مساعی در جهت تحکیم روابط عاطفی دریغ نورزند و گذشت و فداکاری داشته باشند، تا کانون خانوادگی را همیشه گرم و سعادتمند نگاهدارند. بنابراین توسل به ضمانت اجرای حقوقی و رجوع به مقامات قضایی، به هنگام ضرورت، به عنوان آخرین علاج، باید مورد استفاده قرار گیرد.
سوال: برای کاهش میزان مهریه چه تمهیدات قانونی اتخاذ شده است؟
پاسخ: با هدف کاهش نابسامانی های ناشی از مهریه های غیرمتعارف، به موجب قانون حمایت از خانواده سقفی تا میزان 110 سکه تمام بهار آزادی برای مهریه در نظر گرفته شده است. ولی به این دلیل که گرایش جامعه به وضع مهریه های نجومی مسأله ای فرهنگی است، مردم باید آگاه باشند که این باور غلط که "مهریه را چه کسی داده و گرفته" فاقد محمل قانونی و شرعی است.
سوال: افزایش نرخ مهریه چه موردی را شامل می شود؟
پاسخ: از آنجاییکه ارزش ریالی مهریه در سال های گذشته مثلاً از 30 سال گذشته تا سال مطالبه، فراز و فرودهای بسیاری داشته لهذا بموجب قوانین جاری، اگر مهریه وجه نقد باشد به نرخ روز و متناسب با ارزش مالی زمانِ مطالبه محاسبه می شود.
سوال: آیا زمینه های حمایتی دیگری در جهت تثبیت حقوق مالی زن وجود دارد؟
پاسخ: بلی، در صورت پیگیری موضوع مطالبه از طریق دادگاه، تأمین خواسته که همان توقیف اموال زوج است، معادلِ تمام یا بخشی از مهریه این اثر را می تواند داشته باشد و وصول مهریه را در مرحله اجراء به میزان بالایی تضمین می کند.
سوال: در صورت امتناع مرد چگونه مهریه قابل وصول می باشد؟
پاسخ: از طریق طرح دادخواست در دادگاه خانواده و یا به صورت مطالبه‌ي اجراييه از طريق اجراي ثبت، دارای ضمانت اجراء می باشد.
سوال: شرط تنصیف دارایی موضوع بند الف عقد نامه ها به چه معناست؟
پاسخ: در صورتیکه مرد خواهان طلاق باشد و تقاضای طلاق نیز ناشی از تخلف زن از وظایف زناشویی نباشد، مرد مکلف است تا نصف دارایی موجود خود را که در دوره زندگی مشترک با همسر بدست آورده، بلا عوض به زن انتقال دهد.
سوال: آیا شرط تنصیف دارايي قابل حذف است؟
پاسخ: بلی، شوهر می تواند هنگام تنظیم سند ازدواج در دفترخانه از امضای آن خودداری کند.
کد مطلب : ۳۹۴۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما